Już po raz jedenasty, twórcy literatury ze szkół podstawowych spotkali się w auli Zespołu Szkół w Jeżowem, na finale Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”. Zebranych uczestników i gości przywitał Dyrektor Zespołu Szkół w Jeżowem Stanisław Haduch. Głos zabrał również zaproszony na uroczystość Starosta Niżański Robert Bednarz, który po raz kolejny był głównym patronem Konkursu.

Składam serdeczne gratulacje wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu i życzę Wam kolejnych sukcesów i dalszego rozwoju w tym kierunku. Pielęgnujcie swój talent, nie traćcie wrażliwości na otaczającą Was rzeczywistość i piękno naszego języka. Podziękowania kieruję również w stronę organizatorów i nauczycieli. Talent młodych twórców trzeba umieć odkryć i wspierać - a Wy, nauczyciele, robicie to doskonale – mówił Starosta.

Patronat nad Podkarpackim Konkursem Twórczości Literackiej objęli ponadto: Rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich, ogólnopolski kwartalnik literacko-artystyczny „Fraza” w Rzeszowie i Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli.

Instytucjonalnie organizatorem Konkursu jest Zespół Szkół w Jeżowem, w wymiarze personalnym zajmowali się jego przygotowaniem poloniści tej szkoły – Irena Czyżowska-Smusz i Ryszard Mścisz (od tej edycji ze statusem emeryta). Oboje byli jednocześnie jurorami konkursu, a w gronie jurorów zasiadała jeszcze poetka i była Prezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli – Marta Gdula-Żukowicz.

Program finału XI Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej i pewne informacje o nim przedstawił Ryszard Mścisz, zaś swoje uwagi na temat tegorocznej edycji zaprezentowała Małgorzata Żurecka. Ponadto Ryszard Mścisz przedstawił wybrane dane statystyczne i uwagi na temat tegorocznej edycji Konkursu, a wydrukowaną pełniejszą ich wersję wszyscy chętni mogli sobie zachować.

Punktem kulminacyjnym gali finałowej było odczytanie protokołu konkursowego, a zwłaszcza listy osób nagrodzonych i wręczenie nagród, ufundowanych m.in. przez Powiat Niżański. Współuczestniczyli w tym Ryszard Mścisz, Irena Czyżowska-Smusz, dyrektor ZS Jeżowe Stanisław Haduch, Małgorzata Żurecka i Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko. Wręczane były kolejno nagrody specjalne Ryszarda Mścisza i Małgorzaty Żureckiej, wyróżnienia w kategorii prozy i poezji oraz kolejno III, II i I nagrody w obu kategoriach.

Spośród 68. zgłoszeń konkursowych, jury pod przewodnictwem Prezesa rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich – Małgorzaty Żureckiej, wyłoniło laureatów nagród głównych, wyróżnień i nagród specjalnych.

Spora grupa uczniów wykazała się wszechstronnością, nadsyłając swoje utwory w obu konkursowych kategoriach, bądź zdobywając dwie konkursowe nagrody (w jednej z konkursowych kategorii i nagrodę specjalną).

Wyniki konkursu w kategoriach:

• POEZJA:
  • I miejsce: Anna Adamczyk z PSP nr 9 w Stalowej Woli, Antonina Mrowiec z PSP nr 12 w Stalowej Woli,
  • II miejsce: Joanna Męcińska z PSP nr 7 w Stalowej Woli, Martyna Wierzbicka z PSP nr 3 w Stalowej Woli,
  • III miejsce: Wiktoria Wermińska z PSP nr 3 w Stalowej Woli, Kacper Życzyński z PSP nr 12 w Stalowej Woli.
  • PROZA:
  • I miejsce: Ilona Karasińska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Leżajsku i Julia Raczyk z PSP nr 3 w Stalowej Woli,
  • II miejsce: Zuzanna Drelich ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, Antonina Mrowiec z PSP nr 12 w Stalowej Woli,
  • III miejsce: Magdalena Kraska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, Andrzej Dechnik z PSP w Krzeszowie Górnym, Lena Leśniowska z SP nr 1 w Mielcu.

Specjalne podziękowania i nagrody otrzymały także polonistki opiekujące się laureatami. Spośród nich największe powody do radości miały mgr Ewa Wąsik (7. laureatów), mgr Mirosława Pikula (4. laureatów) oraz panie mgr Sylwia Rychlak, Bogumiła Pikor i Monika Dulińska (3. laureatów).

Sesje zdjęciowe, poczęstunek i kuluarowe rozmowy zakończyły kolejną edycję popularnego konkursu, który organizuje Zespół Szkół w Jeżowem.

Test i zdjęcia: ZS Jeżowe