W niedzielę, 12 czerwca 2022 r. przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Przędzelu oficjalnie przekazano Druhom – Strażakom z Przędzela nowy samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 13.290. W uroczystości udział wzięli m.in. Wiceminister Infrastruktury, Poseł na Sejm RP - Rafał Weber, Poseł na Sejm RP - Jerzy Paul, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP - Jan Pac, Komendant KP PSP w Nisku - st. bryg. Krzysztof Skrzypek, Starosta Niżański - Robert Bednarz oraz Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem - Waldemar Grochowski.

Samochód, który otrzymali strażacy jest fabrycznie nowy, z napędem na cztery koła, wyposażony m.in. w silnik mocy powyżej 290 KM, zbiornik wody o pojemności ok. 3000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego, autopompę, działko wodno-piankowe, linię szybkiego natarcia, maszt oświetleniowy i elektryczną wyciągarkę.

Nowy wóz strażacki kosztował 902 820 zł. Na jego zakup udało się pozyskać dofinansowanie z dotacji budżetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w kwocie 425 000 zł, zaś Gmina dołożyła 477 820 zł.

- Gratuluję Druhom-strażakom nowego nabytku i cieszę się, że Druhowie z OSP Przędzel będą dysponować nowym samochodem pożarniczym. Dziękuję za wyróżniające wypełnianie obowiązków strażaka-ochotnika oraz za ofiarność, pracę oraz wyrzeczenia, za zaszczytną służbę w walce z żywiołami i miejscowymi zagrożeniami, niejednokrotnie z narażeniem swojego życia i zdrowia. Druhom Strażakom życzę, aby wszystkie akcje przebiegały sprawie, a ich zakończenie było zawsze szczęśliwe. Niech piękna strażacka dewiza „Bogu na chwałę – ludziom na pożytek”, będzie zawsze obecna w Waszej działalności – mówił Starosta Niżański Robert Bednarz

Zdjęcia: Jan Zybura