grafika

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

W tym roku, z okazji Narodowego Czytania, Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, w tym do Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza, zachęcając do współtworzenia akcji, podczas której odczytane zostaną fragmenty lektury „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku - „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 roku przeczytano 8 najważniejszych polskich nowel, m.in. Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza. W 2020 roku bohaterką czytania była „Balladyna”. Rok temu czytano „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Do udziału w Czytaniu Narodowym 2022 można zgłosić się online na stronie https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2022-ballady-i-romanse.

W tym roku „Narodowe Czytanie" odbędzie się w pierwszą sobotę września, tj. 3 września 2022 r.

Wzorem lat ubiegłych, zachęcamy wszystkich mieszkańców Powiatu do wspólnego czytania i uczestnictwa w wydarzeniu.

list Prezydenta RP