Piknik Turystyczny Powiatu Niżańskiego zorganizowano z myślą o wszystkich sympatykach niżańskich pejzaży, lokalnych produktów kulinarnych a także miłośnikach turystyki aktywnej i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu dla całej rodziny.

W ubiegły weekend, 25 czerwca br., na stadionie i przystani flisackiej w Ulanowie, odbył się Piknik Turystyczny Powiatu Niżańskiego. W zeszłym roku, w tym samym miejscu rozpoczynaliśmy sezon turystyczny – „Jarmarkiem turystycznym”.

Organizatorami Pikniku byli: Powiat Niżański, Gmina i Miasta Ulanów oraz Gminne Centrum Kultury w Ulanowie, wraz z partnerami: Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa w Rzeszowie, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Nisku, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Nisku oraz Towarzystwem Przyjaciół Wsi Bieliniec.

Na Piknik zaproszenie przyjęli m.in.: Sekretarz Stanu Poseł na Sejm RP Rafał Weber, Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Jerzy Borcz, Zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Bogusław Kida, Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Kraska, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Nisku Justyna Kubasiewicz, Dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Nisku Justyna Rzekieć, Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem Waldemar Grochowski, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Niżańskiego Magdalena Hasiak, Członek Powiatu Niżańskiego Tomasz Podpora oraz Radny Powiatu Niżańskiego i Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu oraz Promocji Powiatu Roman Pokora.

Podczas Pikniku Turystycznego Powiatu Niżańskiego, rozstrzygnięto I etap konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” dla Powiatu Niżańskiego. To już siódma edycja konkursu na terenie województwa podkarpackiego. Z Powiatu Niżańskiego rywalizowało 12 Kół Gospodyń Wiejskich oraz 1 Stowarzyszenie. Niżańskie Gospodynie przygotowały tradycyjne potrawy charakterystyczne dla swoich okolic. Komisja konkursowa wyłoniła trzech laureatów, których dania wyróżniały się na tle innych przygotowanych na tą okoliczność smakołyków..

I miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Szwedowianki w Szwedach z potrawą: Szwedzik, II miejsce przypadło dla Koła Gospodyń Wiejskich w Kamionce z potrawą: Rolada z piersi kaczki z pistacjami i sosem żurawinowym, a na III miejscu uplasowało się Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Koniczynki w Kończycach z potrawą Kudłate pierogi.

Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne w wysokości: za I miejsce – 1 000 zł, za II miejsce – 800 zł i za III miejsce – 500 zł.

Sekretarz Stanu Poseł na Sejm RP Rafał Weber wręczył nagrody finansowe dla, Kół, które zajęły miejsca od IV – VI. Były to: IV miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich w Golcach z potrawą wiosenna kapusta z golczańską ziołową nutą, V miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich ze Starego Nartu z potrawą narciańskie pierogi dla chłopa ze skwarzonką, a VI miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Domostawie z potrawą kwaśna micha.

Powiat Niżański ufundował nagrody pieniężne i rzeczowe dla Kół, które zajęły od miejsca od IV do XIII. Panie i Panowie wykazali się nie lada kreatywnością w przygotowaniu prac konkursowych polegających na przygotowaniu tradycyjnej potrawy regionalnej, jak i również stoisk. Kolorowe dekoracje i aromaty kulinarne przyciągnęły mieszkańców nie tylko Powiatu Niżańskiego.

Drugą częścią Pikniku było rozdanie podziękowań za wzięcie udziału w akcji „Czysty Powiat Niżański”, która odbyła się na przełomie kwietnia i maja 2022 r.

Szczególne słowa uznania i podziękowania za przygotowanie i przeprowadzenie akcji kierujemy do koordynatora akcji - Radnego Rady Powiatu Niżańskiego, Przewodniczącego Komisji Oświaty, Sportu, Kultury i Promocji Powiatu Romana Pokory.

Podczas sobotniego Pikniku atrakcjom nie było końca. Z racji tego, że Piknik odbywał się w Ulanowie, jego główne atrakcje związane były z flisactwem. I tak można było skorzystać z bezpłatnego zwiedzania Muzeum Andrzeja Pityńskiego oraz Muzeum Flisactwa Polskiego. Dużym zainteresowaniem ze strony przybyłych gości cieszyły się bezpłatne spływy galarami z muzyką.  Dla najmłodszych mieszkańców Powiatu czekały słodkie przekąski, moc atrakcji na dmuchańcach, malowanie twarzy oraz warsztaty szkutnicze.

- Piknik Turystyczny Powiatu Niżańskiego był przede wszystkim doskonałą okazją do zapoznania się z atrakcyjną ofertą turystyczną Powiatu Niżańskiego, okazją do kultywowania dziedzictwa polskiej wsi, ale także do wspólnie spędzonego czasu przy degustowaniu regionalnych potraw – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.

,