Uczniowie szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Niżański, w miesiącu maju i czerwcu br. zwiedzali Polskę w ramach Programu „Poznaj Polskę”, na którego realizację Powiat Niżański otrzymał dofinansowanie w kwocie 54 780 zł, w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki.

Jako pierwsi, na wycieczki udała się młodzież Zespołu Szkół w Jeżowem im. ks. Stanisława Staszica, która otrzymała dofinansowanie do dwóch 2-dniowych wycieczek szkolnych, których celem było poznanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Na pierwszą wycieczkę w dniach 16-17 maja 2022 roku młodzież klas licealnych udała się do Krakowa. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zamku w Nowym Wiśniczu, następnie uczestnicy wyjazdu odwiedzili Kopalnię Soli Bochnia. Drugi dzień młodzież spędziła w Krakowie. W tym dniu uczniowie poznawali prawa nauki przez zabawę w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema, po czym udali się na kilkugodzinny spacer Trasą Królewską. Zwiedzili Wawel, Rynek, Sukiennice, Bazylikę Mariacką, ulicę Floriańską oraz Barbakan.

Podczas drugiej wycieczki, która odbyła się w dniach 23-24 maja uczniowie klas technikum Zespołu Szkół w Jeżowem podziwiali zabytki architektury Śląska. Pierwszego dnia młodzież zwiedziła ruiny zamku wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd w Ogrodzieńcu, Muzeum Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku i wspięła się na Górę Zborów. Drugiego dnia uczestnicy wycieczki udali się do Tarnowskich Gór, gdzie spędzili czas w Zabytkowej Kopalni Srebra oraz odw3iedzili jedyną w Polsce wciąż działającą sztolnię odwadniającej i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami w Sztolni Czarnego Pstrąga. Zwieńczeniem dnia była wizyta w Miejskim Muzeum w Siemianowicach Śląskich.

Wszystkim uczestnikom majowych wycieczek dopisywał nie tylko dobry humor, ale również piękna, słoneczna pogoda.

Zdjęcia: ZS Jeżowe