Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Rudnika nad Sanem, zwiedzali Polskę w ramach Programu „Poznaj Polskę”, na którego realizację Powiat Niżański otrzymał dofinansowanie w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki. Ośrodek otrzymał dofinansowanie na trzy 1-dniowe wycieczki.

W pierwszej kolejności wycieczkowicze odwiedzili malowniczy Kazimierz Dolny, gdzie poznawali najpiękniejsze zakątki miasta m.in. Rynek otoczony renesansowymi oraz barokowymi kamienicami z XVI i XVIII wieku, Pomnik Werniksa oraz Kościół Farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Podczas zwiedzania zabytkowych miejsc obserwowali piękną panoramę Góry Trzech Krzyży, rozpościerającą się ok. 90 metrów ponad poziomem Rynku, a także spacerowali wzdłuż Wąwozu Korzeniowego. Przygodę z Kazimierzem zakończył spacer bulwarem nad Wisłą. Uczestnicy wrócili z wycieczki wypełnieni niesamowitymi wrażeniami oraz wspomnieniami.

W dniu 24 maja br. 40 uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej z SOSW wzięło udział w wycieczce do Bóbrki, Krosna i Odrzykonia. Podczas zwiedzania Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce uczniowie podziwiali urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym, gazowniczym, pochodzące z XX wieku. Wychowankowie wzięli udział w warsztatach pod tytułem „Historia oświetlenia”. Następnym punktem wycieczki było Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość poznania tajników malowania na szkle, zwiedzili muzeum, obserwowali pracowników przy pracy. Na koniec otrzymali wykonane przez siebie prace oraz pamiątkowy szklany medal. Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie Zamku Kamieniec w Odrzykoniu. W tym miejscu odwiedzili zamek, którego właścicielem był Aleksander Fredro.

Na ostatnią wycieczkę, w dniu 9 czerwca br., uczniowie wybrali się do Warszawy, gdzie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Zamek Królewski – Muzeum Rezydencję Królów Rzeczypospolitej. W Muzeum, na uczestników wycieczki czekał Pan przewodnik, który przygotował krótką lekcję historyczną na temat Powstania Warszawskiego. Uczniowie oglądali eksponaty ukazujące codzienne życie powstańców, umundurowanie, broń, fotografie realnych scen powstańczych i bohaterów powstania, a także obejrzeli niedługi, ale przejmujący film, ukazujący miasto zaraz po wyzwoleniu. Pobyt w Muzeum pozostawił niezatarte wrażenia i przeżycia. Tego samego dnia wychowankowie SOSW udali się do Zamku Królewskiego – Muzeum Rezydencji Królów Rzeczypospolitej. Na miejscu czekała Pani przewodnik, która poprowadziła lekcję muzealną pt. „Lekcja u Króla”. Lekcja bardzo zaciekawiła uczniów i przybliżyła historię Zamku Królewskiego. Dodatkową atrakcją podczas wyprawy była wizyta w ogrodzie zoologicznym, zwiedzanie Starówki oraz spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie wywarł Teatr na Wyspie. Miejsca zwiedzone przez wychowanków oraz opiekunów były niezwykle interesujące.

Zdjęcia: SOSW w Rudniku nad Sanem