Uczniowie Zespołu Szkół im. gen. Władysława Sikorskiego w Rudniku nad Sanem, to kolejna grupa uczniów ze szkół prowadzonych przez Powiat Niżański, która zwiedzała Polskę w ramach Programu „Poznaj Polskę”, na którego realizację Powiat Niżański otrzymał dofinansowanie w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki.

W dniach od 24 do 26 maja br. uczniowie wraz z opiekunami wybrali się do Wieliczki i Zakopanego. Pierwszego dnia zwiedzili kopalnię soli i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz zamek w Nowym Wiśliczu. Drugiego dnia uczestnicy wycieczki wybrali się na wędrówkę górską z Kuźnic do schroniska Murowaniec, a następnie nad Czarny Staw Gąsienicowy. Ostatniego dnia odwiedzili Zakopane, a w nim m.in. Muzeum Tatrzańskie im. dr Tytusa Chałbińskiego, Willę Atma i Muzeum Karola Szymanowskiego oraz Krupówki.

Ostatni wyjazd szkoła zorganizowała 15 czerwca, do Nałęczowa i Kazimierza Dolnego. Wycieczka zaczęła się od zwiedzania Muzeum Stefana Żeromskiego i spaceru po Nałęczowie. Następnym punktem programu był przejazd do położonego nad samym brzegiem Wisły malowniczego miasteczka, jakim jest Kazimierz Dolny oraz zwiedzanie jego wspaniałej architektury. A były to średniowieczne ruiny zamku, renesansowe kamienice i baszta. Podczas rejsu po Wiśle uczniowie podziwiali malownicze krajobrazy okolicy. Ostatnim punktem był spacer po mieście i wyjście na Górę Trzech Krzyży wznoszącą się nad centrum miasta ok 165 m i podziwianie panoramy.

- Dzięki pozyskanym środkom uczniowie trzech szkół prowadzonych przez Powiat Niżański uczestniczyli w wycieczkach szkolnych zorganizowanych w różnych obszarach naszego kraju. Przedsięwzięcie pt. „Poznaj Polskę” ma na celu wsparcie organów prowadzących szkoły w realizacji zadań, które uatrakcyjnią edukację dzieci i młodzieży poprzez poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków, kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przyznawane przez Ministra Edukacji i Nauki środki, w formie dotacji celowej, przeznaczone zostały na sfinansowanie kosztów przejazdu, biletów wstępu, zakwaterowania, wyżywienia oraz ubezpieczenia uczestników. Na liście atrakcji, jakie zostały zaplanowane i zrealizowane podczas wyjazdów, znalazły się m.in. muzea, miejsca pamięci, kopalnie, centra nauki, zespoły architektoniczno-krajobrazowe, zamki oraz wiele, wiele innych miejsc, które pozwoliły zgłębić dotychczasową wiedzę uczniów oraz zdobyć nowe doświadczenia. Kolejne szkoły prowadzone przez Powiat Niżański będą zgłaszane do Programu w tym półroczu – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.

Zdjęcia: ZS w Rudniku nad Sanem