zdjęcie

W dniu 16 lipca br. odbyło się uroczyste otwarcie Niżańskiego Uniwersytetu Ludowego w Wolinie, prowadzonego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”. Otwarciu Uniwersytetu towarzyszył Piknik Organizacji Pozarządowych połączony z Piknikiem dla lokalnej społeczności.

W wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości reprezentujących instytucje rządowe, samorządowe, kościelne oraz pozarządowe, wśród nich: Rafał Weber – Sekretarz Stanu We Ministerstwie Infrastruktury, Poseł na Sejm RP, Jerzy Paul – Poseł na Sejm RP, Ewa Draus – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Radosław Wiatr – Wicewojewoda Podkarpacki, Robert Bednarz – Starosta Niżański, Sylwester Daśko – Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego, Przemysław Jaśkiewicz – Z-ca Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa oraz wójtowie i burmistrzowie z terenu Powiatu Niżańskiego.

Obiekt poświęcił Ksiądz Proboszcz Parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach – Franciszek Sałęga, po czym nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonali wspólnie zaproszeni goście, przedstawiciele społeczności lokalnej oraz członkowie Zarządu LGD Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”.

Biorący udział w wydarzeniu Starosta Robert Bednarz, złożył list gratulacyjny na ręce Prezesa Lokalnej Grupy Działania – Damiana Zakrzewskiego, w którym podkreślił, że „powstanie Uniwersytetu Ludowego to ważne miejsce na mapie Powiatu Niżańskiego, którego program oparty o głębokie więzi międzyludzkie, sięga do źródeł kultury ludowej i daje szansę na rozwój, zarówno w sferze osobistej, jak i społecznej. Uniwersytet Ludowy znosi bariery, stawia na dialog, a także, co ważne, edukuje i wychowuje. Dlatego niezmiernie cieszy fakt powstania miejsca, w którym niżańska społeczność będzie miała możliwość rozwoju poprzez zdobywanie wiedzy i doskonalenia zdobytych umiejętności.”

Starosta wziął również udział w debacie na temat przyszłości współpracy z organizacjami pozarządowymi. W swojej wypowiedzi podzielił się doświadczeniami z realizowanych form współpracy Powiatu Niżańskiego z organizacjami pozarządowymi. Wypowiedź Pana Starosty skomentował Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Pan Przemysław Jaśkiewicz, mówiąc o konieczności upowszechnienia na arenie ogólnopolskiej działań Powiatu Niżańskiego, jako dobrych praktyk.

Wydarzeniu otwarcia NUL towarzyszył Podkarpacki Piknik Organizacji Pozarządowych, podczas którego mieli możliwość zaprezentowania się lokalni artyści oraz działające na terenie Powiatu Niżańskiego Koła Gospodyń Wiejskich.  Nie zabrakło występów zespołów i lokalnych rękodzielników. Najmłodsi uczestnicy imprezy, mogli korzystać z licznych atrakcji i zorganizowanych dla nich stoisk animacyjnych.

Zdjęcia: Alicja Siciak-Śledzińska