W dniu 17 lipca br. w miejscowości Jata (Gmina Jeżowe) miały miejsce obchody Jubileuszu 70 – lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jacie. OSP w Jacie powstała w 1952 roku. Celebracja uroczystości rozpoczęła się Mszą Św., w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej. Mszy przewodniczył ks. Proboszcz Janusz Depciuch. Dalsza część obchodów odbywała się przy remizie OSP. Uroczysty przemarsz swoim programem defiladowym przeprowadziły mażoretki „Fortis”, w rytm muzyki Orkiestry Dętej Gminy Jeżowe.

Po oficjalnym meldunku z przekazaniem placu i podniesieniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, rys historyczny jednostki przybliżył prezes OSP w Jacie dh Jan Sudoł.  Następnie zaproszeni goście serdecznie gratulowali i składali życzenia wszelkiej pomyślności strażakom oraz ich rodzinom, w tym m.in. Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Starosta Niżański Robert Bednarz, Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak oraz Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP dh Gabriel Waliłko. Starosta przekazał na ręce Jan Sudoła – Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Jacie, okolicznościowy list, w którym z okazji Jubileuszu 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jacie, w imieniu własnym i władz Samorządowych Powiatu Niżańskiego, złożył serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za zaangażowanie i codzienną gotowość do niesienia pomocy innym, dziękując za ofiarność, pracę oraz wyrzeczenia, za zaszczytną służbę w walce z żywiołami i miejscowymi zagrożeniami, niejednokrotnie z narażeniem swojego życia i zdrowia.

W ramach wdzięczności za pełnioną służbę zostały ufundowane jubileuszowe grawertony, oraz pamiątkowe statuetki. Uroczystości Jubileuszu 70-lecia istnienia OSP w Jacie przyciągnęły liczne grono mieszkańców okolicznych miejscowości.

Imprezą towarzysząca obchodom jubileuszu 70-lecia OSP w Jacie był Piknik Rodzinny „Moje miejsce na ziemi”, zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Jacianki”, przy wsparciu finansowym z programu „Nowe FIO” oraz sponsorów indywidualnych. Dla uczestników Pikniku przygotowano dużo atrakcji, w tym na najmłodszych czekały dmuchańce i zabawa w basenie z kulkami. Otwarciu boiska do siatkówki plażowej towarzyszył turniej rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych. Występ mażoretek z zespołu „Fortis” oraz inne atrakcje czekały dla uczestników imprezy.

Zwieńczeniem uroczystości był festyn pod chmurką, który dzięki licznej obecności mieszkańców Gminy Jeżowe i Powiatu Niżańskiego, trwał do późnych godzin wieczornych.