Grafika

Już po raz piąty w Nisku, odbył się Festiwal Kultury Łowieckiej, który miał na celu ukazanie piękna łowiectwa, którego sensem jest nie tylko polowanie, ale przede wszystkim ochrona zwierzyny i gospodarowanie jej zasobami, tradycje, zwyczaje, sztuka i obcowanie z naturą.

Festiwal rozpoczął się uroczystą prezentacją sztandarów 23 kół łowieckich i powitaniem zebranych przez Sławomira Luberę – współorganizatora wydarzenia, zasłużonego myśliwego z Koła Myśliwskiego „Głuszec” z Tarnobrzega.

Podczas uroczystości wyróżnieni zostali myśliwi i osoby działające na rzecz łowiectwa. Uczestniczący w uroczystościach Starosta Niżański Robert Bednarz uhonorował statuetką, listem okolicznościowym oraz upominkami, osoby aktywnie angażujące się w propagowanie kultury łowieckiej, promocję łowiectwa oraz pielęgnowanie jej kultury. Razem z Przewodniczącym Rady Powiatu Niżańskiego Sylwestrem Daśko wręczył je Panom: Krzysztofowi Kolano – Leśniczemu w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Rudniku nad Sanem, Romanowi Kotzian – emerytowanemu leśniczemu i wybitnemu myśliwemu, Mateuszowi Dąbkowi – członkowi Zespołu Wabiarzy Zwierzyny, lek. med. Marcinowi Tarnawskiemu – członkowi Zespołu Wabiarzy, Marcinowi Rychlakowi – Podleśniczemu Leśnictwa Barce oraz łowczemu Koła Łowieckiego „Jeleń” w Jeżowem, Lesławowi Bieszczadowi – wieloletniego łowczemu Koła Łowieckiego „Gawra” w Rudniku nad Sanem oraz Tomaszowi Maślachowi – Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudnik.

Podczas uroczystości podmioty i osoby działające na rzecz łowiectwa otrzymały medale, odznaczenia i dyplomy z rąk przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego. Wśród odznaczonych znalazł się Starosta Niżański Robert Bednarz.

Nie zabrakło również ceremonii ślubowania myśliwskiego, podczas której młodzi myśliwi wypowiedzieli piękne słowa roty myśliwskiej.

Na prośbę Kierownictwa Ukraińskiego Towarzystwa „Proswita”, Przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Daśko wręczył podziękowania oraz album „Kamieniec Podolski w Pocztówkach” za pomoc dla Ukrainy, Łowczemu Okręgu Tarnobrzeg Panu Robertowi Bąkowi.

Część artystyczna, która była kolejnym punktem Festiwalu obejmowała koncert Myśliwskiej Orkiestry Dętej „Echo Kniei” ze Szczebrzeszyna oraz występ Capelli Zamku Rydzyńskiego, Zespołu Sygnalistów „Raróg”, Niżańskiego Chóru Seniora i„Echo”, Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia, czy też Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” przy ROLP w Lublinie. Ciekawym punktem były koncerty: „Jesienne Echa Kniei” w wykonaniu Wabiarzy i Sygnalistów oraz koncert zespołu Jazz Band NCK „Sokół” w Nisku.

Dla uczestników Festiwalu czekało mnóstwo atrakcji. Coroczny pokaz psów ras myśliwskich oraz sokolnictwa był dla miłośników zwierząt wyjątkową atrakcją. Nie zabrakło atrakcji dla smakoszy. Potrawy z dziczyzny oraz lokalne smakołyki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich licznie przyciągnęły mieszkańców Powiatu Niżańskiego a gulasz z dziczyzny przyrządzony przez Pana Leszka Kosiora był kulinarną perełką festiwalowego dnia.

Liczne atrakcje w postaci: pokazy łucznictwa, stoiska ze zdrową polską żywnością, wystawy trofeów myśliwskich i przedmiotów kolekcjonerskich, a także promocje książek związanych z łowieckimi tradycjami, zorganizowane przy stoiskach Kół Łowieckich cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców w każdym wieku.

Dzięki codziennej pracy i istnieniu kół łowieckich, placówek naukowych i doświadczalnych oraz wsparciu organizacji rządowych i pozarządowych możemy podziwiać w swoim naturalnym środowisku liczne gatunki dzikich zwierząt, niejednokrotnie zagrożone wyginięciem.

Organizatorami Festiwalu, nad którym Patronat Honorowy sprawował Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, byli: Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu, Nadleśnictwo Rudnik oraz Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”.

Zdjęcia: NCK „Sokół”, Starostwo Powiatowe w Nisku