grafika

W dniu 15 sierpnia br., miało miejsce uroczyste odsłonięcie muralu, wzorowanego na rzeźbie „Armia Błękitna”, dłuta, pochodzącego z Ulanowa, światowej sławy artysty – Śp. Andrzeja Pityńskiego, który mieści się na jednej ze ścian budynku gminnego przy ul. Tadeusza Buli 2a w Ulanowie.  Autorami muralu są Michał Czerko i Michał Mach.

Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą w kościele parafialnym Św. Jana Chrzciciela i Św. Barbary, po której przeniesiono je przed Gminne Centrum Kultury w Ulanowie. Przed budynkiem GCK zebrali się członkowie Fundacji Patriotycznej im. Andrzeja Pityńskiego, samorządowcy i przybyli goście, aby wspólnie świętować zakończenie prac i odsłonięcie muralu.

Symboliczną wstęgę odsłaniającą mural przecięli: Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz, Sekretarz Gminy i Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Niżańskiego Magdalena Hasiak, Wicestarosta Niżański Adam Mach, Prezes Fundacji Patriotycznej im. Andrzeja Pityńskiego Grażyna Kumik-Pityńska oraz zaproszeni goście.

Po odsłonięciu muralu, uczestnicy uroczystości mogli posłuchać koncertu Chóru Ulanowskiego, obejrzeć występ dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz zwiedzić Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego, które mieści się w zrekonstruowanym domu rodzinnym autora.

Mural powstał dzięki działaniom Fundacji Patriotycznej im. Andrzeja Pityńskiego przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach rządowego programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

To już drugi mural, który powstał w Ulanowie. Równo rok temu, odsłonięty został pierwszy z murali, również wzorowany na pomniku dłuta artysty Śp. Andrzeja Pityńskiego „Mściciel”.

Dla społeczności lokalnej murale te są żywym upamiętnieniem ważnych wydarzeń i postaci w historii oręża polskiego.

Zdjęcia: Fundacja Patriotyczna im. Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie