zdjęcie

W niedzielę, 21 sierpnia 2022 roku Stadion Miejskiego Klubu Sportowego „Sokół” w Nisku wypełnił się uczestnikami XXIV Dożynek Powiatu Niżańskiego.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium Św. Józefa w Nisku, w czasie której wierni modlili się w intencji rolników, w podzięce za ich całoroczny trud pracy na roli, a także za to, że troszczą się o nasz codzienny chleb.

Po zakończeniu Grupa Mażoretek z Niżańskiego Centrum Kultury Sokół w Nisku oraz Orkiestra Dęta OSP z Zarzecza, poprowadziły korowód dożynkowy na kolejną część uroczystości. Gospodarz Dożynek Powiatowych Starosta Niżański Robert Bednarz wraz z gospodarzem Gminy i Miasta Nisko Burmistrzem Waldemarem Ślusarczykiem, witali wchodzących na płytę obiektu przedstawicieli poszczególnych gmin wraz z delegacjami wieńcowymi. Uroczystość uświetniło 18 misternie wykonanych wieńców dożynkowych.

Słowa do uczestników tegorocznych dożynek ze sceny skierował Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk oraz Starosta Niżański Robert Bednarz, który w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna, odpowiedzialna i ciężka jest praca rolników. Dziękował również za całoroczny trud ich pracy na roli.

Tuż po przemówieniach nastąpiła Ceremonia Chleba, na scenie pojawili się Starostowie Dożynek Agnieszka Szkutnik i Piotr Cagara Gospodarzom święta przekazali bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów. Obrzędową i oficjalną część rolniczego święta zakończyło dzielenie się chlebem, z którym do dożynkowych gości zwrócili się m. in. Starosta Niżański, Wicestarosta Adam Mach, Przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Daśko, Wójtowie i Burmistrzowie gmin Powiatu Niżańskiego, zaproszeni goście oraz Starostowie Dożynek.

Starostami tegorocznych Dożynek byli rolnicy, którzy, na co dzień są niezwykle przywiązani do ziemi i szanują tradycje oraz obyczaje polskiej wsi.

Ważnym punktem programu Dożynek było wyróżnienie najlepszych rolników z gmin Powiatu Niżańskiego oraz wręczanie dyplomów i  nagród najlepszym uczniom poszczególnych gmin Powiatu.

Dożynki to czas ważnych dla mieszkańców gmin konkursów: V Powiatowego Konkursu na Tradycyjny Produkt Kulinarny Powiatu NiżańskiegoPowiatowego Konkurs Wieńca Dożynkowego – ocenianego przez komisję konkursową i zgromadzoną publiczność.

Dużym zainteresowaniem, jak zawsze, cieszyły się stoiska przygotowane przez delegacje ze wszystkich gmin (koła gospodyń wiejskich i  stowarzyszenia), oferowane w namiotach wystawienniczych, dodatkowo gminy prezentowały stoiska promujące walory swojej okolicy.

Na dożynkach nie zabrakło także bogatej części artystycznej w czasie, której zaprezentowały się zespoły folklorystyczne i soliści reprezentujący poszczególne gminy Powiatu.

Gwiazdą tegorocznych Dożynek był Marcin Daniec i zespół „Tulia”.

Dożynki Powiatu Niżańskiego swoją obecnością zaszczycili Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, Wicemarszałek Województwa Ewa Draus, Burmistrzowie i Wójtowie oraz Przewodniczący Rad Miejskich i Gminnych Powiatu Niżańskiego, Radni Rady Powiatu Niżańskiego i Radni Rady Gminy Nisko oraz kierownicy jednostek organizacyjnych Powiatu, służb, inspekcji i straży.

Patronat Honorowy nad Dożynkami sprawował Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

Patronat medialny nad Dożynkami objęli: TVM Stalowa Wola, TVP3 Rzeszów, Radio Via, Radio „Leliwa”, TVK STELLA, Tygodnik Nadwiślański, Wydawnictwo SZTAFETA, Super Nowości, Super Nowości 24, GC „NOWINY”, nowiny24.pl, Echo Dnia, i Portal 4miasta.pl, Portal stalowka.eu

Organizatorzy, czyli: Powiat Niżański, Gmina i Miasto Nisko, Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” i Niżańskie Stowarzyszenie dla Kultury, zadbali o to, że zarówno atrakcji artystycznych, jak i kulinarnych nie brakowało.