zdjęcie

Dożynki Powiatu Niżańskiego – Nisko 2022 już za nami. Jest to więc odpowiedni czas, aby złożyć podziękowania tym wszystkim, dzięki którym mogliśmy w tak uroczysty sposób świętować ten dzień.

W pierwszej kolejności pragnę podziękować Panu Waldemarowi Ślusarczykowi Burmistrzowi Gminy i Miasta Nisko za podjęcie się trudu współorganizacji Dożynek Powiatowych.

Dziękuję Księdzu Proboszczowi kan. dr Kazimierzowi Harze Proboszczowi Parafii Św. Józefa w Nisku, za uroczystą, dziękczynną Mszę Świętą w intencji rolników i za zebrane plony z poświęceniem wieńców dożynkowych.

Podziękowania również kieruję do Pani Agnieszki Szkutnik i Pana Piotra Cagary za pełnienie honorów Starostów Dożynek.

Uczestnicy wydarzenia mogli korzystać z bogatej oferty kulinarnej oraz podziwiać i oceniać misternie wyplecione i przygotowane wieńce, za co serdecznie dziękuję Paniom i Panom z Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń oraz Sołectw z terenu Powiatu Niżańskiego.

Uświetnienie obrzędów i części artystycznych nie byłaby możliwa bez reprezentacji gmin z terenu powiatu niżańskiego. W sposób szczególny dziękuję prowadzącym korowód dożynkowy na stadion Miejskiego Klubu Sportowego „Sokół” w Nisku - Mażoretkom Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku wraz z Orkiestrą Dętą OSP w Zarzeczu. W taneczny nastrój wprowadził gości Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, prezentując tańce ludowe. Doniosłość uroczystości podkreślił występ księdza kanonika emerytowanego Proboszcza Parafii pw. Św. Józefa w Nisku Franciszka Greli. Kolejnym akcentem był występ grupy wokalnej dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie „Krzeszowskie Nutki”. W następnej kolejności reprezentacja Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem uświetniła uroczystość trzema występami wokalnymi: Julii Pleśniarskiej, Wiktorii Gil i Mai Bigos. Pierwszą część artystyczną zakończył występ Kapeli Flisackiej i Chóru Ulanowskiego. To kolejni artyści podkreślający ludowy charakter uroczystości.

Drugą część artystyczną rozpoczęli reprezentanci Gminy Jarocin – Zespół „Jargocianie” i w ludowym nastroju przenieśli nas do występu zespołu tanecznegoElement” pod opieką Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Jarocinie. Za nimi usłyszeliśmy występ Kapeli Ludowej „Jeżowianie”, a Kapela Ludowa z Gminnego Centrum Kultury w Harasiukach zakończyła oficjalnie część artystyczną tegorocznych Dożynek Powiatu Niżańskiego.

Dziękuję Wojewodzie Podkarpackiemu Pani Ewie Leniart i Marszałkowski Województwa Podkarpackiego Panu Władysławowi Ortylowi za Patronat Honorowy nad Dożynkami.

Dziękuję mediom za patronat medialny, który w tym roku objęli: TVM Stalowa Wola, TVP3 Rzeszów, TVK Stella, Radio Leliwa, Radio VIA Katolickie Radio Rzeszów, Tygodnik Nadwiślański, Wydawnictwo „Sztafeta”, Super Nowości, portal supernowosci24.pl, GC Nowiny, portal nowiny24.pl, Echo Dnia, portal stalowka.eu i portal 4miasta.pl.

Za okazaną pomoc dziękuję Sponsorom, dzięki którym nasze plany i pomysły udało się zmaterializować i zrealizować, dzięki czemu Dożynki Powiatu Niżańskiego – Nisko 2022 miały wspaniałą oprawę, niepowtarzalny klimat i charakter, oraz sprawiły radość biorącym w nich udział.

Dziękuję wszystkim rolnikom za zebrany plon, za rolniczy trud i wszystkim obecnym na uroczystości XXIV Dożynek Powiatu Niżańskiego, za kultywowanie pięknej polskiej tradycji dożynkowej.

Kieruję również słowa podziękowania do wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie i obsługę Dożynek Powiatu Niżańskiego, a w sposób szczególny składam podziękowania na ręce Pani Anny Orzoł – Naczelnika Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji dla wszystkich zaangażowanych pracowników Starostwa Powiatowego w Nisku, Pana Radosława Maziarza Dyrektora Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku, Pani Anety Rodzeń – Prezesa Niżańskiego Stowarzyszenia dla Kultury.

Słowa wdzięczności kieruję również do druhów strażaków z jednostek OSP, którzy przyczynili się do zabezpieczania porządku i bezpieczeństwa w czasie trwania Dożynek.

Dziękuję również tym wszystkim, którzy nie zostali wymienieni, a których społeczna praca i wkład, przyczyniły się do organizacji uroczystości dożynkowych.

Dziękuję Mieszkańcom Powiatu Niżańskiego i przybyłym Gościom za udział w Dożynkach, bowiem liczna Państwa obecność nadaje sens corocznej organizacji Dożynek i wynagradza wszelkie trudy i przeciwności.

Wszystkim jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Robert Bednarz
Starosta Niżański