3 września 2022 r. na terenie Powiatu Niżańskiego odbyła się akcja społeczna Narodowego Czytania. Mając na uwadze doniosłość tego wydarzenia w akcję tą włączyli się również samorządowcy z Powiatu i Gmin Powiatu Niżańskiego. W tym roku, jako tekst na tegoroczną, jedenastą edycję Narodowego Czytania, wybrano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, nie bez powodu, ponieważ zbiór ballad wydany w 1822 r. w Wilnie wyznacza początek polskiego romantyzmu.

Organizatorami Narodowego Czytania dla mieszkańców Niska byli Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku, Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu – filia w Nisku, Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku i Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”, a uczestnicy tego wydarzenia spotkali się na niżańskich Plantach.

Spotkanie prowadził Marcin Folta, nauczyciel języka polskiego w niżańskim LO. Wybrane fragmenty czytali m.in. Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Zastępca Burmistrza Niska Zbigniew Kotuła, radni Rady Miejskiej w Nisku, reprezentanci: Liceum Ogólnokształcącego oraz Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, młodzieży i mieszkańców Niska.

Do akcji „Narodowego Czytania 2022” dołączyli się również mieszkańcy pozostałych gmin Powiatu. W Groblach, w Gminie Jeżowe, na placu szkolnym przed Publiczną Szkołą Podstawową „Ballady i romanse” czytał m.in. Starosta Niżański Robert Bednarz i wójt gminy Jeżowe Marek Stępak. W Gminie Ulanów w tegoroczną akcję czytania włączyło się wiele osób, w tym szkoły i organizacje pozarządowe. Czytanie tradycyjnie rozpoczął Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów wraz z małżonką, „Ballady i romanse” czytała również Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Niżańskiego, Sekretarz Gminy i Miasta Ulanów Magdalena Hasiak.

Przypomnijmy, że akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 100 rocznicę odzyskania niepodległości, uroczyście odczytywano w całym kraju „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W 2019 roku czytano Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa wybitnych polskich pisarzy, a w roku 2020 – roku pandemii, „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W roku 2021 r. w akcji Narodowego Czytania lekturą była „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Zdjęcia: GCK Jeżowe, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ulanowie, SP w Nisku