Święto kultury Lasowiaków to druga edycja wydarzeń zorganizowanych przez Województwo Podkarpackie, które odbyły się we wrześniu br., organizatorem których było Województwo Podkarpackie.
Do współpracy w organizacji II Festiwalu Kultury Lasowiackiej zaproszonych zostało dziesięciu operatorów, w tym dwóch z terenu Powiatu Niżańskiego: Gminne Centrum Kultury w Ulanowie i Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem. Najważniejszym celem festiwalu była prezentacja dorobku kultury Lasowiaków i promocja jej unikatowego charakteru.
Patronem honorowym tego przedsięwzięcia był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Festiwal miał charakter otwarty a wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny.
Jeden z etapów tych wydarzeń, pod nazwą Tradycje wodą niesione miał miejsce w Ulanowie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Niżańskiego: Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Adam Mach, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Magdalena Hasiak oraz Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz Promocji Powiatu Roman Pokora. Wydarzenie otworzył gospodarz uroczystości - Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz wraz z dyrektorem Gminnego Centrum Kultury Joanną Małek. Podczas „Lasowiackiego Jarmarku” w Ulanowie wystawcy zaprezentowali swoje stoiska z produktami pszczelarskimi, z rzeźbiarstwem, rysunkiem, rękodziełami oraz kulinariami. Został przeprowadzony konkurs pn. „Najlepsza potrawa na lasowiackim talerzu”, a także warsztaty szkutnicze, warsztaty tworzenia druków lasowiackich na tkaninach w zagrodzie lasowiackiej. Uczestniczący w wydarzeniu mieszkańcy Gminy oraz goście obejrzeli film przedstawiający chrzest flisacki, spektakl obrazujący życie, zabawy i obowiązki dzieci w tradycyjnej lasowickiej kulturze. Mogli posłuchać też występów dzieci i młodzieży, koncertu Kapeli Flisackiej z Ulanowa, Zespołu Pieśni i Tańca Racławice oraz ulanowskiego chóru. W ramach Festiwalu odbył się plener malarski, a w piątkowy wieczór poprzedzający główne uroczystości miał miejsce wernisaż wystawy poplenerowej, w którym z ramienia Powiatu Niżańskiego uczestniczyli Przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Daśko i Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Magdalena Hasiak.
Tydzień później, 17 września, II Festiwal Kultury Lasowiackiej – część „Nasze, bo wiklinowe” zawitał do Polskiej Stolicy Wikliny - Rudnika nad Sanem. Rozpoczął się Plenerem Wikliny Artystycznej, w którym udział wzięły malarki: Elżbieta Szalony, Angelika Maczuga, Paulina Kara i Monika Krupa. Na oczach gości wiklinowe rzeźby wyplatali: Maria i Ryszard Machowscy, Marcin Jakubowski oraz Marcin Żuraw. Kosztując lokalne potrawy, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich można było posłuchać Kapeli Ludowej oraz Chóru „Lasowianka” pod kierownictwem Edwarda Horoszko. Imprezę na rynku miasta zakończył pokaz wiklinowej mody w wykonaniu rudnickich Przedszkolaków oraz rozstrzygnięcie konkursu „Jak wygina się wiklina”. Była również degustacja lokalnych produktów z kuchni lasowiackiej, którą przygotowały Panie z KGW w Kopkach i KGW „Przędzelanki”. Festiwal zakończyło otwarcie w Centrum Wikliniarstwa wystawy wikliny artystycznej „Stanisław Dziubak. Wikliną i Kolorem”.
II Festiwal Kultury Lasowiackiej pokazał, że kultura lasowiacka stanowi bogaty i nieodłączny element dziedzictwa kulturowego Podkarpacia.
Zdjęcia: GCK w Ulanowie i MOK w Rudniku nad Sanem