grafika

W Wiejskim Domu Kultury w Bielińcu, we września br., odbył się zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec konkurs na tradycyjny obiad z deserem i napojem na bazie miodu pszczelego - „Miód to zdrowie”.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko biorących w nim udział podmiotów, ale także przybyłych mieszkańców naszego Powiatu. Stoły obfitowały w potrawy na bazie miodu - tradycyjnego produktu i regionalnego przysmaku. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Starosta Niżański Robert Bednarz, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Niżańskiego Magdalena Hasiak i Prezes Towarzystwa Przyjaciół Wsi Bieliniec Wacław Piędel.

Podczas konkursu komisja degustowała przygotowane dania, wyłaniając zwycięzcę spośród 8 uczestniczących podmiotów, tj. KGW w Starym Narcie, KGW w Koziarni, KGW w Kopkach, KWG Borowiczanki w Harasiukach, Flisackie Spływy Łabęccy, KGW w Sierakowie, KGW w Bielińcu i KGW w Majdanie Golczańskim.

Komisja konkursowa po degustacji wyłoniła zwycięzców. I miejsce zdobyły „Żeberka w miodzie” i „Piernik miodowy” przygotowane przez Flisackie Spływy Łabęccy z Ulanowa.  II miejsce przyznano za „Żeberka w miodzie z kapustą” dla KGW w Kopkach, zaś na III miejscu uplasowało się KGW w Bielińcu podając „Filet z kurczaka na miodzie”. Pozostali uczestnicy rywalizacji, którym nie udało się zdobyć miejsca na podium, otrzymali nagrody wyróżnienia.

Realizacja operacji i zaplanowanego w jej ramach Konkursu miała na celu zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz ochronę i propagowanie produktów lokalnych. Nagrody w konkursie dofinansował Powiat Niżański.

- Przygotowanie, prezentacja potraw na bazie miodu i udział w konkursie, były okazją do promowania bogatych tradycji Powiatu Niżańskiego, opartych również na kulinarnym dziedzictwie. Konkurs z pewnością zwiększył aktywność podmiotów z terenu Powiatu, które uczestnictwem i zaangażowaniem w wydarzenie zachęcają mieszkańców do korzystania ze zdrowych wyrobów blisko nam dostępnych - w tym przypadku miodu - mówił Starosta Niżański Robert Bednarz.

Konkurs odbył się w ramach realizacji operacji „Promocja tradycyjnych produktów kulinarnych wykonanych na bazie miodu pszczelego”. Operacja ta jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Plan Operacyjny na lata 2022 - 2023. Partnerem współorganizującym wydarzenie była Gmina i Miasto Ulanów.

Zdjęcia: Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec