Dnia 11 października br. w auli Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku odbyła się XLVIII Sesja Rady Powiatu Niżańskiego.
Po rozpoczęciu obrad, Rada zapoznała się z: analizą dotyczącą oświadczeń majątkowych złożonych według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r.; analizą Komendanta Powiatowego Policji w Nisku na temat stanu bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym na terenie Powiatu Niżańskiego w 2021 roku, a także informacją o działalności SPZZOZ w Nisku za I półrocze 2022 roku oraz informacją o realizacji umowy z NFZ przez SPZZOZ w Nisku za I półrocze 2022 roku. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Związków Zawodowych działających przy SPZZOZ w Nisku, którzy przedstawili obecną sytuację niżańskiego Szpitala, równocześnie zwrócili się z prośbą do wszystkich radnych o wszelką możliwą pomoc mającą na celu polepszenie sytuacji Szpitala.
Następnie Rada dokonała oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku; wyraziła zgodę na przystąpienie przez Powiat Niżański do realizacji projektu „Razem bezpieczniej na terenie powiatu niżańskiego – etap IV” złożonego w ramach „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”, a także uchwaliła program współpracy Powiatu Niżańskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2023 rok.
Realizując porządek obrad, Rada dokonała aktualizacji „Programu oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie w Powiecie Niżańskim na lata 2021-2026”; zmieniła uchwałę w sprawie określenia środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych na rok 2022, a także wyraziła zgodę na przystąpienie Powiatu Niżańskiego do realizacji programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Program wyrównywania różnic między regionami III”.
Następnie Rada zmieniła uchwałę w sprawie ustalenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Niżański oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków; ustaliła wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi, jego parkowanie na parkingu strzeżonym oraz kosztów usunięcia pojazdu, a także zmieniła uchwałę w sprawie zaliczenia odcinka drogi do kategorii dróg powiatowych.
W dalszej części obrad Rada wyraziła zgodę na zaciągnięcie zobowiązań ponad rok budżetowy 2022: na realizację zadania pn.: "Poprawa dostępności w Powiecie Niżańskim"; na realizację zadania pn.: „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1057R ul. Nowa, ul. Słoneczna, ul. Dąbrowskiego w Nisku”; a także na realizację zadania pn.: „Przebudowa drogi powiatowej DW 878 – do węzła S19 Rudnik nad Sanem oraz na realizację projektu pt. „Cyfrowy Powiat” złożonego w ramach konkursu grantowego nr POPC.05.01.00-00-0001/21-00 Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Działanie nr 5.1 Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia. Zaciągnięcie zobowiązań jest niezbędne do ogłoszenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w tym roku, z terminem wykonania w roku 2023.
Realizując porządek obrad, Rada zapoznała się z przedstawioną przez Skarbnika Powiatu Niżańskiego informacją o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Niżańskiego i planów finansowych jednostek zaliczanych do podsektora samorządowego oraz o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej za I półrocze 2022 r.
Następnie Rada dokonała zmian w budżecie Powiatu Niżańskiego na rok 2022, a także w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Niżańskiego na lata 2022-2034.
Ponadto Starosta Niżański Robert Bednarz przedstawił sprawozdanie o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym.
Sesję zakończyły wolne wnioski i informacje radnych.