Po raz szósty mieszkańcy Powiatu Niżańskiego mogli wyrazić uznanie dla pracy i zaangażowania swoich Sołtysów, oddając głos, poprzez wypełnienie kuponu z tygodnika „Sztafeta” oraz wysyłając sms-y, w konkursie o tytuł „Sołtysa Roku 2022 Powiatu Niżańskiego”, organizowanego przez Tygodnik „Sztafeta”.
Spośród 82 rywalizujących sołtysów, z wszystkich gmin Powiatu, „Sołtysem Roku 2022 Powiatu Niżańskiego” został Tomasz Szczębara z sołectwa Jarocin w gminie Jarocin.
Uroczyste wręczenie wyróżnienia dla Sołtysa Roku 2022 Powiatu odbyło się w budynku Starostwa Powiatowego w Nisku dnia 24 październik br., w którym udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Poseł na Sejm RP Rafał Weber, Starosta Niżański Robert Bednarz, Prezes Zarządu Elektrociepłowni Stalowa Wola Daniel Karkoszka, Członek Zarządu Elektrociepłowni Dariusz Mączka oraz Prezes Wydawnictwa „Sztafeta” Lilla Witkowska.
Na ręce zwycięzcy Starosta Niżański przekazał nagrodę w postaci czeku, w wysokości 2000 złotych, ufundowanego przez Powiat Niżański oraz przekazał bon do sklepu AGD/RTV o wartości 1000 złotych, którego fundatorem jest Elektrociepłownia Stalowa Wola.
– Sołtys musi mieć chęć do działania. Musi być zaangażowany w życie swojej społeczności i przede wszystkim powinien dążyć do celu – podkreślił Tomasz Szczębara.
Sołtysem wsi Jarocin Pan Tomasz jest od trzech lat, udzielając się czynnie w sprawy mieszkańców i sołectwa. Dzięki jego staraniom udało się m.in. wyremontować odcinek gminnej drogi od stadionu do szkoły oraz założyć Koło Gospodyń Wiejskich, którego jest przewodniczącym. Prywatnie Pan Tomasz Szczębara, jest mężem i ojcem dwójki pociech, na co dzień pracującym w jednej ze stalowowolskich firm. Ilość obowiązków jednak nie koliduje w tym przypadku z pracą dla mieszkańców wsi, którzy docenili swojego Sołtysa w tym roku, który pielęgnuje również rodzinną tradycję.
– Dawniej sołtysem był mój dziadek, potem tato. Po nich przez ponad 20 lat sołtysem był inny mieszkaniec naszej wsi. Mieszkańcy wyszli z inicjatywą, żebym kolejnym został ja i kontynuował rodzinną tradycję. I tak od 2019 roku jestem sołtysem wsi Jarocin – mówił „Sołtys Roku 2022”.
Jak powiedział laureat nagrody „palących” problemów, które trzeba rozwiązać na daną chwilę nie ma, ale jest wiele drobnych spraw, zgłaszanych przez mieszkańców, które sołtys sukcesywnie planuje realizować. Zaliczyć do nich można uzupełnienie oświetlenia czy budowę chodników. Jednak, jak sam mówi, te plany zostaną zrealizowane przy dobrej współpracy z radnymi i wójtem gminy Jarocin.
Rolę sołtysów, będących najbliżej mieszkańców podkreślił w swojej wypowiedzi Starosta Niżański Robert Bednarz
– Sołtysi są bardzo ważnym elementem komunikacji i elementem takim, który troszczy się o rozwój społeczności lokalnej. Jako Powiat Niżański, oprócz tej relacji z radnymi powiatowymi, gminnymi, oczywiście też staramy się nawiązać kontakt z sołtysami. Po pierwsze organizujemy Forum dla sołtysów i przewodniczących osiedli. W tym roku we wrześniu odbyła się kolejna edycja tego Forum. Jest ono poświęcone tematom ważnym dla lokalnej społeczności, a sołtysi są tymi, którzy kontakt z tą lokalną społecznością mają najbliższy. Dzięki informacjom od nich, możemy tak kreować nasze programy, tak przygotowywać różnego rodzaju działania, aby one w stopniu maksymalnym odpowiadały potrzebom naszej społeczności. Druga taka inicjatywa, to działania, które kierujemy do lokalnych liderów. Mamy kilka takich projektów, te projekty są związane z dofinansowaniem różnych wydarzeń, inicjatyw lokalnych – mówił Starosta Robert Bednarz.
O ważnej w społeczności roli sołtysa mówił również Wiceminister Rafał Weber, zaznaczając, że wybór na funkcję sołtysa dotyczy osób, które mają największe zaufanie społeczne w środowisku. Dlatego rola sołtysa w Polsce jest bardzo ważna i zasługująca na szczególne uznanie: - Sołtysów należy doceniać, bo to są osoby, które są maksymalnie zaangażowane w obowiązki, spoczywające na nich wobec społeczności lokalnej. To oni są odpowiedzialni za funkcjonowanie wsi. To właśnie sołtys jest tym pierwszym kontaktem, który posiada wiedzę o potrzebach mieszkańców i przekazuje ją do wójta, burmistrza, starosty i innych instytucji. Te informacje są dla bardzo cenne, ponieważ obrazują prawdziwe potrzeby wsi i jej mieszkańców – mówił Wiceminister.
Miejsce drugie w tegorocznym Plebiscycie zajął sołtys wsi Bieliny (gmina Ulanów) – Katarzyna Kowalska-Mroczek, zaś trzecie miejsce przypadło w udziale dla Zenona Słoniec, sołtysa wsi Kopki (gmina Rudnik nad Sanem).
Na zakończenie spotkania Starosta skierował słowa wdzięczności do redakcji Tygodnika „Sztafeta” za podjętą inicjatywę i organizację konkursu.
Patronat nad plebiscytem objęli m.in. Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Wiceminister Infrastruktury, Poseł na Sejm RP Rafał Weber i Starosta Niżański Robert Bednarz.