Grafika

Koło Łowieckie „Bażant” w Nisku świętowało Jubileusz 70 - lecia swojej działalności. Jubileuszowe obchody rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach. Po nabożeństwie, orszak myśliwych w towarzystwie pocztów sztandarowych, kół łowieckich i zaproszonych gości, udał się do Zajazdu „Pod Jesionami”, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.

Oprócz niżańskiego Koła Łowieckiego „Bażant” w obchodach uczestniczyły między innymi reprezentacje rudnickiego Koła Łowieckiego „Gawra”, Wojskowego Koła Łowieckiego „Sygnał” z Niska, Koło Łowieckie „Knieja” ze Stalowej Woli oraz Koło Łowieckie „Głuszec” z Tarnobrzega. Jubileuszowe uroczystości swoją obecnością zaszczycili: Starosta Niżański Robert Bednarz, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik Andrzej Tofilski, Komendant Powiatowej KPP w Nisku Dariusz Szybiak, Komendant KPP w Stalowej Woli Janusz Śnios, Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu Robert Bąk, Członek Naczelnej Rady Łowieckiej PZŁ Michał Macko, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nisku Elżbieta Bartler i Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli Janusz Sudoł.

Uczestnicy, oprócz możliwości wysłuchania historii i informacji o tradycjach oraz działalności Koła, otrzymali symboliczne, pamiątkowe medale związane z niecodziennym wydarzeniem, jakim był Jubileusz 70 - lecia.

Starosta Niżański przekazał na ręce Prezesa Zarządu Koła Łowieckiego „Bażant” Radosława Maziarza pamiątkowy grawerton, dziękując za wkład i zaangażowanie w szerzenie chlubnej tradycji polskiego łowiectwa oraz zaznaczając, że działalność Koła w dziedzinie aktywnej gospodarki łowieckiej oraz ochrony szeroko rozumianego środowiska naturalnego i wieloletnie doświadczenie zasługują na szacunek i podziw.

Przypomnijmy, że historia Koła Łowieckiego „Bażant” sięga 1952 roku, kiedy przy Komendzie Powiatowej w Nisku zostało utworzone Koło Łowieckie „Jeleń”. O jego utworzenie zaczęło rok wcześniej zabiegać 17 pasjonatów myślistwa. Pierwszym prezesem był Eugeniusz Paździor. Łowczym został Stanisław Sarek. We wrześniu 1952 nazwa koła została zmieniona na „Bażant”. Zmiana była konieczna, ponieważ na terenie województwa działało już inne koło o nazwie „Jeleń”. W chwili obecnej Koło Łowieckie „Bażant” w Nisku liczy 55 członków. Są to osoby zamieszkałe na terenie powiatu niżańskiego i stalowowolskiego, w większości z Miasta Nisko i Gminy Pysznica.