Powiat Niżański otrzymał dofinansowanie na realizację zadań z zakresu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami pn. „Poprawa dostępności w Powiecie Niżańskim”, w ramach naboru ogłoszonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Projektu: „Dostępny Samorząd - Granty”, Program Operacyjny: Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne.

Nasz wniosek znalazł się na drugim miejscu listy rankingowej w kategorii „duży grant”, spośród 798 ocenionych pozytywnie wniosków.

Wartość projektu wynosi 424 660,80 zł i będzie on finansowany z następujących źródeł:

• ze środków europejskich w kwocie 210 700 zł, co stanowi 84,28 % powierzonego grantu,
  • ze środków dotacji celowej w kwocie 39 300 zł, co stanowi 15,72 % kwoty powierzonego grantu,
  • pozostała w kwota 174 660,80 zł stanowi środki własne Powiatu Niżańskiego.

Umowa na dofinansowanie zadania pn. „Poprawa dostępności w Powiecie Niżańskim” zostanie podpisana w listopadzie br.

Główne wsparcie otrzymane przez Powiat Niżański polega na poprawie dostępności w budynkach Starostwa Powiatowego w Nisku i w Zespole Szkół im. Gen. Wł. Sikorskiego w Rudniku nad Sanem.

Dzięki pozyskanym środkom poprawie ulegnie:

• Dostępność architektoniczna i obejmować ona będzie m.in.:
  • montaż windy osobowej, pochylni wewnętrznej oraz wymianę poręczy pochylni zewnętrznej,
  • oznakowanie ciągów komunikacyjnych – schodów w postaci oznaczeń kontrastowych dla osób słabowidzących,
  • zakup wycieraczek antypoślizgowych.
  • Dostępność cyfrowa, która obejmie m.in.:
  • zakup licencji na system portalu komunikacji i aplikacji mobilnej,
  • wdrażanie systemu aplikacji mobilnej ze wsparciem i aktualizacją.
  • Dostępność informacyjno – komunikacyjna obejmie m. in.:
  • zakup pętli indukcyjnej,
  • instalację dostosowaną do czytania w standardzie ETR,
  • zakup usług tłumacza języka migowego on-line.

- Planowane do realizacji przedsięwzięcie grantowe ma na celu poprawę dostępności Powiatu Niżańskiego w obszarach dostępności cyfrowej, architektonicznej i komunikacyjno-informacyjnej. Działania te doprowadzą do poprawy dostępności naszego Powiatu dla osób ze szczególnymi potrzebami, m. in. z ograniczeniami w poruszaniu się, osób z problemami wzroku i słuchu oraz z problemami poznawczymi – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.