Szanowni Państwo!

Mieszkańcy Powiatu Niżańskiego!

Dziś, w dniu 11 listopada, świętujemy 104. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, oddając hołd tym wszystkim, którzy walczyli i ginęli za wolną Ojczyznę.

W 1918 roku – po 123 latach niewoli, odzyskaliśmy Niepodległość, a Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Wówczas, spełniły się marzenia kilku pokoleń Polaków – Polska stała się wolnym krajem.

Szczególne słowa wdzięczności kierujemy dzisiaj do weteranów walk niepodległościowych, oddając im hołd i uznanie za to, że o takiej Polsce marzyli i o taką Polskę walczyli.

Wspominamy również mieszkańców naszego Powiatu, którzy walcząc i umierając, oddali życie za wolną Ojczyznę.

Wspomnienie ich dokonań, trudu, heroizmu i patriotyzmu, nie tylko umacnia w nas dumę, ale też buduje wiarę we własne siły i możliwości.

11 listopada to dzień szczególnie ważny dla każdego z nas. To dzień, w którym wykazując swój patriotyzm, wywieszamy biało-czerwone flagi w oknach naszych mieszkań i domów, bo flaga jest symbolem przywiązania do tradycji i wyrazem dumy narodowej.

Manifestując swój patriotyzm, wychowujmy w tym duchu nasze dzieci i młodzież, przekazując im wypracowane przez poprzednie pokolenia wzorce.

Dzisiaj wspominamy nie tylko lata walk o niepodległość, ale także zastanawiamy się nad teraźniejszością i przyszłością narodu polskiego, nad tym, jak współcześni Polacy pojmują patriotyzm. Znajomość naszej historii oraz czynny udział w życiu społecznym Państwa i naszych Małych Ojczyzn – Powiatu i Gminy, to szczególny jego wyraz.

To na nas wszystkich spoczywa obowiązek podtrzymywania ducha patriotyzmu i pamięci o wydarzeniach sprzed wielu lat.

Dlatego też tak ważne jest abyśmy my, mieszkańcy Ziemi Niżańskiej, czynili starania, by pamięć i wdzięczność, za bohaterską postawę w walce o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny trwała zawsze.

Jest to szczególnie ważne dziś, kiedy za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie, toczy się wojna.

Na zakończenie chciałbym wszystkim świętującym Narodowe Święto Niepodległości we wszystkich Gminach naszego Powiatu, podziękować za udział w tych ważnych uroczystościach.

Życzę wszystkim wspólnego, radosnego świętowania, w poczuciu dumy i przywiązania do ukochanej Ojczyzny.

Cześć i chwała Bohaterom!

Starosta Niżański

Robert Bednarz

Nisko, dnia 11 listopada 2022 r.