Grafika

We wtorek, 6 grudnia 2022 r. w Lubaczowie oficjalnie odsłonięto pomnik gen. Stanisława Dąbka, pułkownika piechoty Wojska Polskiego, dowódcy Morskiej Brygady Obrony Narodowej i p.o. dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej 1939 r., pośmiertnie awansowanego na stopień Generała Brygady. Inicjatorem jego budowy był Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, a pomysł poparła Rada Miejska w Lubaczowie. W późniejszym terminie do inicjatywy włączyły się samorządy gminy wiejskiej Lubaczów, gminy Horyniec – Zdrój, Powiatu Lubaczowskiego, Województwa Podkarpackiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Uroczystości rozpoczęła zbiórka pocztów sztandarowych i uczestników przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Lubaczowie, po czym zebrani przemaszerowali do Konkatedry, gdzie odprawiona została Msza Św. w intencji gen. Stanisława dąbka. Po Mszy Św. na skwerze przy pomniku gen. Dąbka odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika. Dalsza część wydarzenia miała miejsce w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie.

Powiat Niżański podczas uroczystości reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko wraz z Wicestarostą Adamem Machem, który odczytał list od Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza. Nie zabrakło również delegacji z Gminy i Miasta Nisko, którą reprezentował Burmistrz Waldemar Ślusarczyk i Dyrektor PSP nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Nisku Pani Beata Żak.

- Dzisiejsza uroczystość, pięknie wpisująca się w historię Powiatu Lubaczowskiego i Powiatu Niżańskiego, jest upamiętnieniem wybitnego, urodzonego w Nisku, naszego Rodaka, z którego wszyscy jesteśmy dumni. Pozostając z wyrazami szacunku, wdzięczności i uznania za trudną i ofiarną służbę gen. Stanisława Dąbka, gratuluję podjęcia tak wspaniałej inicjatywy, mającej na celu upamiętnienie tej wybitnej postaci w historii Polski. Pamięć o bohaterach, walczących w obronie naszego regionu i Ojczyzny, jest niezwykle istotna, ponieważ każdy wznoszący się monument jest wyrazem naszej dumy i pamięci o poległych w walce o Wolną Polskę – napisał w liście do Starosty Lubaczowskiego Zenona Swatka – Starosta Robert Bednarz.