Grafika

4 grudnia br., jak każdego roku, w Ulanowie odbyły się uroczystości ku czci Św. Barbary Patronki Flisaków. Tegoroczna Barbórka związana była z uzyskaniem wpisu „Tradycji Flisackich” na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Wpis ten został dokonany 1 grudnia 2022 r. podczas posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Maroku. Wniosek został złożony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Strona Polska była liderem tego wniosku, który obejmował „Tradycje Flisackie” Polski, Niemiec, Austrii, Czech, Łotwy i Hiszpanii.

Ulanów jest już nie tylko Polską, ale i światową stolicą flisactwa. Idea wpisu na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO pojawiła się po wpisie ulanowskich tradycji flisackich na listę krajową.

Niedzielne uroczystości związane z flisacką Barbórką i wpisem, rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Flisaków, po której odbyła się flisacka biesiada, zorganizowana w Hotelu Galicja. W uroczystości wzięli udział: Poseł na Sejm Jerzy Paul, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Starosta Niżański Robert Bednarz, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz oraz licznie zaproszeni goście. W słowach skierowanych do Flisaków Starosta powiedział: - W imieniu własnym i władz samorządowych Powiatu Niżańskiego składam serdeczne gratulacje i podziękowania za Wasze zaangażowanie w podtrzymywaniu i kultywowaniu tradycji flisackich w kraju i za granicą. Cieszę się, że Wasz trud włożony w ciągły rozwój, tej znaczącej atrakcji Powiatu Niżańskiego, został zauważony, a polskie tradycje Flisactwa zostały wpisane na prestiżową listę UNESCO. Uzyskany wpis jest dla nas wszystkich wielką radością i powodem do dumy. To unikalny charakter Waszej pasji i tradycji, praca i starania ulanowskich Flisaków i Partnerów, z którymi współpracowaliście, włożone w przygotowanie do otrzymania wpisu, przyniosły tak pozytywne zakończenie. Gratulując tego ważnego osiągnięcia, życzę dużo siły, zdrowia i niegasnącego zapału na kolejne lata, oraz by Wasze zamiłowanie do Flisactwa stanowiło źródło osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

Wraz z Radnym Rady Powiatu Niżańskiego Romanem Pokorą, Starosta przekazał na ręce Cechmistrza Bractwa Flisackiego Kamila Chmielowskiego obraz przedstawiający Przystań Flisacką w Ulanowie oraz okolicznościowy list.

Warto wspomnieć, że od 2014 roku trwały starania nad skomplementowaniem dokumentów, żeby w 2019 roku oficjalnie ruszył cały proces. Miejsce na liście krajowej, a później światowej na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO, zostało przyznane dzięki wytężonej pracy nad blisko 400-letnią dokumentacją tradycji zarobkowej spławiana drewna i różnorodnych towarów z Ulanowa do Gdańska, jak również współczesnej działalności reaktywowanego w 1991 roku Bractwa Flisackiego pw. Św. Barbary w Ulanowie.

Tegoroczne świętowanie Barbórki niewątpliwie przejdzie do historii dla lokalnej społeczności. Ten wpis jest dla niżańskiej społeczności jest bardzo ważny, ponieważ przyczyni się do rozwoju turystyki oraz promocji naszego regionu na skalę światową.

Zdjęcia: Bractwo Flisackie pw. Św. Barbary w Ulanowie