Konkurs kulinarny pt. „Bitwa Regionów” dobiegł końca. Do udziału w VII edycji konkursu zgłosiło się 3.197 Kół Gospodyń Wiejskich z całej Polski.  Gospodynie i Gospodarze zaprezentowali swoje dania podczas Pikników z Produktem Polskim. Łącznie odbyło się 227 takich wydarzeń.

Z Powiatu Niżańskiego do konkursu zgłosiło się 13 KGW, w tym jedno Stowarzyszenie. I etap konkursu dla Powiatu Niżańskiego odbył się 25 czerwca br. podczas Pikniku Turystycznego w Ulanowie. Niżańskie Gospodynie przygotowały tradycyjne potrawy charakterystyczne dla swoich okolic. Komisja konkursowa wyłoniła trzech laureatów. Jednakże, tylko pierwsze miejsce zostało zakwalifikowane do następnego etapu. Zwycięzcą okazało się Koło Gospodyń Wiejskich Szwedowianki w Szwedach z potrawą pod nazwą „Szwedzik”.

Panie i Panowie z KGW Szwedowianki wraz ze Szwedzikiem wyruszli do Boguchwały w dniu 4 grudnia br., aby wziąć udział w II etapie konkursu kulinarnego, tym razem dla województwa podkarpackiego. Półfinaly były pełne emocji, zapachu i jakże pysznych smaków. Komisja konkursowa była pod wrażeniem wyjątkowych smaków dań, ale również kreatywności w jego prezentacji oraz nazewnictwem. Pod tymi tajemniczymi nazwami kryły się regionalne i tradycyjne potrawy o recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. KGW Szwedowianki ze swoim popisowym daniem, nie zwalniając tempa zostały zakwalifikowane do finału VII edycji Konkursu Kulinarnego pn.: „Bitwa Regionów” w Pułtusku.

10 grudzień br. niewątpliwie zostanie w pamięci Koła jak również wszystkich sympatyków kulinarnych konkursów z Powiatu Niżańskiego.  Komisja konkursowa pod przewodnictwem eksperta kulinarnego Karola Okrasy wyróżniła KGW w Szwedach za Szwedzika. Jest to duże osiągnięcie dla młodego Koła. Liczące sobie 3 – letnią działalność KGW szturmem podbija kubki smakowe, nie tylko w Powiecie Niżańskim, ale również na arenie ogólnopolskiej. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu przez Powiat Niżański.

Zdjęcia: KGW Szwedowianki w Szwedach, https://alicjazajac.pl/polfinal-konkursu-kulinarnego-dla-kgw-bitwa-regionow-2022-w-boguchwale/ i Starostwo Powiatowe w Nisku.