zdjęcie

W czwartym kwartale 2022 roku, w Paryżu, odbyła się gala oficjalnego ogłoszenia wyników Międzynarodowego Konkursu Wynalazków PRIX EIFFEL 2022.

Organizatorami wydarzenia są: Francuska Federacja Wynalazców (FFI), Francuskie Stowarzyszenie Wynalazców „Europe France Inventeurs” (EFI) oraz Eurobusiness-Haller we współpracy z Fundacją Haller Pro Inventio.

Konkurs odbył się przy międzynarodowym wsparciu Światowego Stowarzyszenia Własności Intelektualnej (WIIPA). Jego misją jest promocja i komercjalizacja innowacji.

Patronem Konkursu jest Gustave Eiffel, wybitny konstruktor i innowator, sztandarowa postać ery industrializacji, twórca Wieży Eiffla – symbolu Paryża, oraz innych innowacyjnych realizacji powstałych we Francji i w wielu innych krajach.

Wszystkie zgłoszone do konkursu PRIX EIFFEL 2022 wynalazki zostały poddane ocenie jurorów reprezentujących zarówno naukę, jak i przemysł. Przewodniczącym jury był Philippe Couperie Eiffel – potomek patrona Konkursu. W prezydium zasiedli również Gérard Roquillon – Prezes FFI, Patrick Herbault – Prezes EFI, Manli Hsieh – Prezes WIIPA.

Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej z Niska, mieli możliwość zaprezentowania wybranych projektów innowacyjnych oraz przedstawienia wyników badań naukowych na międzynarodowym forum. Przyznano medale i nagrody dla wynalazków i innowacji zgłoszonych do Międzynarodowego Konkursu Wynalazków PRIX EIFFEL 2022.

Srebrny medal w kategorii audio zdobyli uczniowie Jakub Bis i Karol Sawicki z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku za innowacyjny projekt „DUAL MONOBLOCK STEREO POWER AMPLIFIER MC-1”, przygotowany pod kierunkiem mgr Wacława Piędla dyrektora szkoły i mgr inż. Mariana Chrapko nauczyciela przedmiotów zawodowych.

Nagrody wręczył Philippe Couperie Eiffel – Przewodniczący jury, w towarzystwie organizatorów wydarzenia.

W tegorocznej edycji Konkursu zaprezentowano 234 wynalazki z 15 krajów. Program gali ogłoszenia wyników został wzbogacony o zwiedzanie targów Expo Protection, uroczystą kolację z typowo francuskim menu oraz zwiedzanie Paryża.

Wystawiany przez RCEZ w Nisku w PRIX EIFFEL 2022 „DUAL MONOBLOCK STEREO POWER AMPLIFIER MC-1” jest innowacyjnym ultraszybkim hi-endowym wzmacniaczem mocy o konstrukcji w postaci dwóch monobloków. Innowacyjność tego projektu polega na połączeniu techniki analogowej i impulsowej. Dzięki wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań, wzmacniacz charakteryzuje się bardzo małymi zniekształceniami i precyzyjną kontrolą nad pasmem akustycznym nawet na dużych poziomach głośności. Dźwięk jest przestrzenny oraz zrównoważony w każdym zakresie pasma.

Uczniowie RCEZ w Nisku, po raz kolejny udowodnili, że pasja jest przepustką do skonkretyzowanego życia zawodowego, a sukcesy z nią związane tylko potęgują ich silną pozycję na etapie szkolnym, a później na rynku pracy. Większość uczniów ma założone cele zawodowe, a RCEZ w Nisku pozwala im te cele realizować, poprzez aktywne włączanie ich, jako uczniów, do projektów, a także zajęć wychodzących poza ramy programowego nauczania. Silnie działająca grupa uczniów tej szkoły bierze udział w licznych konkursach i olimpiadach, które w większości kończą się ich sukcesem.

- Laureatom tego uznawanego w świecie wynalazczym Konkursu życzymy kolejnych sukcesów na wielu jeszcze międzynarodowych konkursach i wystawach. Zdobywajcie i poszerzajcie swoją wiedzę na wymarzonych przez Was kierunkach studiów, a odnoszone przez Was sukcesy, niech będą przykładem i motywacją dla Waszych młodszych kolegów. Dumą napawa nas to, że laureaci międzynarodowych olimpiad uczą się w Niżańskim „Elektryku”. Gratulacje składam również prowadzącym naszych uczniów nauczycielom – Panom: Wacławowi Piędlowi i Marianowi Chrapko, pod kierunkiem których, kolejni już uczniowie RCEZ wykonali swoje projekty. – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.

Serdecznie wszystkim gratulujemy!

Tekst i zdjęcie: RCEZ w Nisku