Grafika

W dniu 23 stycznia 2023 roku, na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowane do Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza, w uroczystościach centralnych zorganizowanych w Warszawie, przed Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej, z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, wziął  udział – reprezentując Powiat Niżański, Przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Daśko. Uroczystość zorganizowała Kancelaria Prezydenta RP.

W tej doniosłej uroczystości udział wzięli Prezydenci Polski i Litwy - Andrzej Duda i Gitanas Nausėda, reprezentujący Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz oraz przedstawiciele wolnej, niepodległej i suwerennej Białorusi na czele ze Swiatłaną Cichanouską.

Podczas uroczystości w warszawskiej cytadeli Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że Polacy, Litwini, Ukraińcy i Białorusini walczyli „o zrzucenie rosyjskich kajdan, o zrzucenie carskiej opresji, o wolność, o powrót własnego, niepodległego państwa, naszej wspólnej Rzeczypospolitej, którą utraciliśmy poprzez ingerencję zaborców.

Po podniosłym wystąpieniu Prezydenta RP i zaproszonych gości, Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec od Narodu. Wieńce złożone zostały również od Prezydentów Litwy i Ukrainy.

Powstanie styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy, najdłużej trwające powstanie przeciwko zaborcom o odzyskanie wolnej, suwerennej i niepodległej Rzeczypospolitej. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r., gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy. Powstanie trwało ponad 2 lata, wzięło w nim udział ponad 200 tys. ludzi, uczestnicząc w czynnej walce. 20 tys. powstańców zginęło. Setki tysięcy ludzi zostało zesłanych na Sybir, doświadczając losu tułaczy, których pozbawionych majątków, szans na godne życie czy szans na zdobycie wykształcenia.