Poprzedzające egzamin maturalny wyjątkowe wydarzenie, jakim jest Bal Studniówkowy, to ostatnia zabawa przed maturą symbolizująca przechodzenie z młodzieńczej beztroski w pełną odpowiedzialności dorosłość. Maturzystom niżańskich szkół – Liceum Ogólnokształcącego w Nisku, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, Zespołu Szkół w Jeżowem i Zespołu Szkół w Rudniku nad Sanem, po tegorocznych studniówkach zostały już tylko wspomnienia i wspaniałe zdjęcia.

Jako pierwsi, 7 stycznia br. w Rezydencji Sosnowej w Janowie Lubelskim, poloneza zatańczyli uczniowie czterech klas niżańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku. Uroczystość oficjalnie otworzył dyrektor LO Jerzy Stelmach. Następnie, zgodnie z tradycją, maturzyści zatańczyli poloneza, który rozpoczął wspaniałą zabawę. W balu uczestniczyli m.in. Starosta Niżański Robert Bednarz oraz Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko.

14 stycznia br., w Domu weselnym „Magnat" w Jeżowem, odbył się kolejny bal studniówkowy uczniów klas maturalnych, tym razem z Zespołu Szkół w Jeżowem im. ks. Stanisława Staszica. Wieczór rozpoczęły liczne wystąpienia i przemówienia, w tym Dyrektora szkoły Stanisława Haducha oraz Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza. Po części oficjalnej odtańczony został tradycyjny polonez. Niezapomniana zabawa tej nocy trwała w niezwykłej atmosferze do rana.

Swój wieczór mieli również uczniowie klas maturalnych Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, którzy 21 stycznia br., bawili się w pięknej Rezydencji Sosnowej w Janowie Lubelskim.  Ten ważny w życiu uczniów bal rozpoczął się od części oficjalnej i podziękowań nauczycielom za ich pracę. Nie zabrakło też przemówień zarówno dyrektora szkoły jak i Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza. Maturzyści zatańczyli tradycyjnego poloneza, a z uwagi na to, że do RCEZ w Nisku uczęszcza wielu ukraińskich uczniów, zatańczyli oni przed zgromadzonymi gośćmi walca.

Tegoroczne studniówki w powiecie niżańskim zakończył balem Zespół Szkół im. gen. Władysława Sikorskiego w Rudniku nad Sanem. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Wicestarosta Niżański Adam Mach. Nie zabrakło ciepłych słów pod adresem dyrekcji, nauczycieli i wychowawców, którym podziękowano za pracę i trud, włożone w edukację i wychowanie. Ostatnim akcentem poprzedzającym zabawę były okolicznościowe przemówienia. Następnie, jak nakazuje tradycja, młodzież zatańczyła poloneza, po którym bawili się doskonale przez wiele godzin.

Tegoroczne bale studniówkowe, rozpoczynające odliczanie do bardzo ważnego momentu, jakim jest egzamin dojrzałości, były doniosłym wydarzeniem, które na długie lata pozostanie w pamięci młodzieży.

Starosta Niżański Robert Bednarz, reprezentujący Powiat Niżański, uczestnicząc w wydarzeniach, składał uczniom życzenia, zaś dyrekcji szkoły i całemu gronu pedagogicznemu podziękowania za sumienne zaangażowanie w kształcenie i wychowanie kolejnego młodego pokolenia absolwentów, a rodzicom maturzystów dziękował za współpracę ze szkołami.

- Życzę Wam, aby dobiegający końca czas spędzony w szkole, zaowocował jak najlepszymi wynikami na egzaminie maturalnym, a zdobyte wykształcenie dało szansę spełnienia wszystkich marzeń i pozwoliło na ich realizację oraz osiągnięcie sukcesów w dorosłym już życiu. Niech każdy następny dzień, oprócz podejmowanego wysiłku przynosi radość i spokój.  A dziś – bawcie się do białego rana i gromadźcie piękne wspomnienia - mówił Starosta do tegorocznych maturzystów, zebranych na balach studniówkowych.

Zdjęcia: LO Nisko, RCEZ Nisko (autor: Paweł Oszust), ZS w Jeżowem (autor: AZ Bednarz)