Uroczystości związane z Powiatowymi Obchodami Dnia Działacza Kultury, odbyły się 23 maja 2023 r. w Auli przy Liceum Ogólnokształcącym w Nisku. Przyznane zostały w tym dniu nagrody i wyróżnienia osobom, które w swojej codziennej pracy wyróżniają się wyjątkową twórczością artystyczną, zaangażowaniem w upowszechnienie kultury oraz pozytywnie przyczynili się do rozwoju kultury Powiatu Niżańskiego.
W uroczystości udział wzięli m.in. Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Niżański Adam Mach, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem Waldemar Grochowski, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Zbigniew Kotuła, Przewodniczący Komisji ds. Oświaty, Kultury, Sportu oraz Promocji Roman Pokora oraz inni zaproszeni goście.
W tym roku zostało wręczonych 7 nagród w dziedzinie: twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz 7 nagród dla pracowników domów kultury, w dowód uznania za działalność na rzecz rozwoju kultury Powiatu Niżańskiego.
W części artystycznej uroczystości zaprezentował się zespół muzyczny „Grupa pod Skrzydłami” z Jeżowego. Prezentowali utwory muzyczne z płyty, która będzie wydana m.in. z pomocą Powiatu Niżańskiego.
Nagrodzeni w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, zostali:
GRZEGORZ KUMIK – od kilkunastu lat czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym lokalnej społeczności. Jest aktywnym członkiem Bractwa Flisackiego pełniącym funkcję Cechmistrza Wtórego. Wśród największych osiągnięć Grzegorza Kumika, jest uzyskanie wpisu „Tradycji Flisackich” na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
BEATA HANDZIAK – w swojej działalności kulturalnej zajmuje się szkłem artystycznym, witrażem oraz ceramiką artystyczną. Zaprojektowała i zrealizowała witraże w kaplicy Domu Dziecka w Rudniku nad Sanem oraz w zakrystii Kościoła parafialnego w Rudniku. Swoje prace prezentowała m.in. na wystawie indywidualnej w Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem.
MIROSŁAWA BARYLSKA – pełni funkcję Komendanta Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Nisku, Dyrygenta Orkiestry Dętej w Zarzeczu oraz Chóru „Echo” działającego przy Kole Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Nisku. Pełniąc te funkcje od wielu lat angażuje swój czas, zdolności, kreatywność do tworzenia pozytywnego wizerunku niżańskiej społeczności.
JANUSZ KUSZ –jest założycielem zespołu kolędniczego „Herody” z Łazor, z którym zdobywa czołowe miejsca i wyróżnienia w konkursach i przeglądach na szczeblu gminnym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Pan Janusz od 2008 r. jest Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Harasiuki, którego głównymi zadaniami jest wspieranie wszelkich przedsięwzięć kulturalnych, sportowych i społecznych promujących gminę i region.
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH „SZWEDOWIANKI” ze Szwedów – to młode, lecz prężnie działające koło. Krótki staż nie przeszkadza im aktywnie uczestniczyć w przeróżnych inicjatywach oraz regionalnych konkursach. Do największych osiągnięć koła należy zdobycie 1 miejsce w konkursie „Bitwa o złoty orzech” EtnoJarocin” 2022 r. oraz 2 miejsce w konkursie kulinarnym: „Grzybowe smaki” 2022 r., a także wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie kulinarnym „Bitwa Regionów”.
HELENA PISULA – artystka, malarka mająca w swoim dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych i poplenerowych w całym kraju. Jest pomysłodawcą oraz projektantem Pomnika Partyzantów Ziemi Krzeszowskiej, a także inicjatorem powstania tablic upamiętniających zesłańców styczniowych oraz poległych podczas II wojny światowej. W 2015 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za wkład w działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania kultury polskiej.
RYSZARD MŚCISZ – wieloletni polonista w Zespole Szkół w Jeżowem. Pan Ryszard jest laureatem wielu literackich konkursów oraz turniejów na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. W swoim dorobku posiada wiele publikacji, tomików, książek oraz tekstów publicystycznych. W 2002 r. do rąk czytelników trafiły jego dwie książki: tomik „Wibracje” oraz zbiór tekstów satyrystycznych „Zezem na świat”, kolejne dwa tomiki „Na strunach lat” i „Roześnienie” zostały wydane przez Stowarzyszenie Literacko – Artystyczne „Fraza”. Najnowsza książka to tomik „Kołatanie do wrót nocy”.
Wyróżnienia otrzymali następujący pracownicy instytucji kultury:
SYLWESTER DUDEK – Pan Sylwester przez wiele lat był jednym z głosów Chóru Ulanowskiego. Od 2021 roku został Prowadzącym Chóru, który działa przy Gminnym Centrum Kultury w Ulanowie. Pod jego dyrygenturą występy Chóru Ulanowskiego nabrały nowej lepszej jakości. Warto podkreślić, że w 2022 roku Chór Ulanowski znalazł się w gronie laureatów konkursu RzeszOFFolk, w kategorii zespołów folklorystycznych.
KLAUDIA KURAŚ – dyplomowany instruktor i choreograf tanecznego zespołu „Element" działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie. Pani Klaudia jest również absolwentką Szkoły Muzycznej oraz zdobywczynią podium różnorodnych konkursów, festiwali, przeglądów na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim oraz międzynarodowym w kategorii: formacji taneczne.
WOJCIECH FUS – muzyk, multiinstrumentalista. W Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie pracuje, jako instruktor artystyczny i specjalista do spraw administracji. W ramach swoich obowiązków zadania realizuje wielowątkowo: m.in. prowadzi zajęcia nauki gry na pianinie i zajęcia wokalne, zajmuje się photomasteringiem zdjęć i montażem materiałów video. Dodatkowo zajmuje się produkcją muzyczną - m.in. realizuje nagrania audio i audio-video występów podopiecznych Ośrodka. Pan Wojciech aktywnie współdziała również przy organizacji wydarzeń artystycznych.
DOMINIKA PIRÓG – Pani Dominika prowadzi zajęcia taneczne w Gminnym Centrum Kultury w Jeżowem od 2010 roku. W tym czasie osiągnęła wiele sukcesów z zespołem SARDIAN, występując na przeglądach tanecznych na całym podkarpaciu. Tworzy niezwykle widowiskowe i dopracowane układy taneczne. W tym roku 2023 zespół przez nią prowadzony zdobył 2 i 3 miejsce na przeglądzie ZAPASY TANECZNE w Nisku oraz 1 i 2 miejsce Konkursie „Taneczne Talenty 2023" w Skołoszynie.
KINGA KACZMAREK – od kilku lat jest instruktorem i choreografem Reprezentacyjnej Sekcji Tanecznej Mażoretek Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”. Należy nadmienić, że Pani Kinga była wieloletnią uczestniczką zespołu mażoretek. Do najważniejszych nagród należą: Mistrzostwa Świata Mażoretek w Opolu 2022 – brązowy medal i tytuł I wicemistrza Świata baton klasyczny – kadetki, Mistrzostwa Polski Mażoretek w Tarnobrzegu 2022, tytuł II Wicemistrza Polski baton klasyczny solo kadetki i wiele innych.
TOMASZ KOŃ – jako instruktor ds. muzyki w pracy zawodowej zajmuje się m.in. prowadzeniem Kapeli Ludowej, Zespołu akordeonowego „Ansambl”, ponadto prowadzi zajęcia z nauki gry na instrumentach muzycznych, jako akustyk odpowiada za obsługę techniczną imprez organizowanych przez GCK w Harasiukach. W pracy artystycznej dał się poznać również w kilku kreacjach aktorskich widowisk obrzędowych m.in. w „Sierakowskich chrzcinach” w roli grajka, w „Babskich pogwarkach”, jako organista, w zespole kolędniczym „Herody”, jako członek kapeli.
KATARZYNA ROKOSZYŃSKA – 15 lat pracowała, jako akompaniator i instruktor wokalny w Katolickim Domu Kultury ARKA w Racławicach. Od 2021 roku pracuje, jako instruktor nauki gry na pianinie w Domu Kultury w Rudniku nad Sanem. Od najmłodszych lat brała udział w konkursach wokalnych oraz imprezach okolicznościowych organizowanych na terenie Powiatu Niżańskiego. Teraz, wszystko to, czego mogła się nauczyć z wielką pasją przekazuje dzieciom i młodzieży prowadząc naukę gry na pianinie.
- „Kultura stanowi bardzo ważny element naszego życia. Zauważając i doceniając zaangażowanie animatorów kultury i zespołów, ich ciężką pracę i podtrzymywanie tradycji, kolejny już rok nagradzamy ludzi, którzy z wielkim zapałem i oddaniem angażują się w rozwój życia kulturalnego i artystycznego w Powiecie Niżańskim. Słowa podziękowań kieruję również do dyrektorów placówek kulturalnych. Dziękuję za Państwa pracę, w której realizujecie liczne cenne inicjatywy kulturalne. Cieszymy się, że w naszym Powiecie jest tak wiele osób związanych z szeroko pojętą kulturą. Gratuluję Państwu osiągnięć, wytrwałości i dziękuję za Waszą pracę, życzę również, aby pasja, z jaką podejmujecie działania, nigdy nie gasła” – powiedział do zebranych Starosta Niżański Robert Bednarz
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.