W Bielinach w Gminie Ulanów otwarto Zespół Dworsko-Parkowy

21 maja 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie odrestaurowanego XVII-wiecznego dworu rodu Mniszchów wraz z otaczającym parkiem w Bielinach. Jest to jeden
z piękniejszych kompleksów architektonicznych w naszym regionie.

Przedsięwzięcie było inicjatywą Gminy i Miasta Ulanów, która sześć lat temu odkupiła zespół dworsko-parkowy od poprzedniej właścicielki. Budynek wymagał generalnego remontu. Prace trwały dwa lata i zostały zrealizowane w ramach dotacji z Funduszy Norweskich. Celem inwestycji było stworzenie centrum kulturalnego, artystycznego i edukacyjnego.

Witając przybyłych na uroczystość gości, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz wyraził słowa podziękowania wszystkim osobom, które wspierały realizację tej inwestycji. Podczas uroczystości, krótki rys historyczny dworku zaprezentowała Sekretarz Gminy i Miasta Ulanów oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Niżańskiego Magdalena Hasiak.

Wedle historyka Jana Długosza pierwszym właścicielem Bielin był dziedzic Jan Jugoszowski, pieczętujący się herbem Habdank. Nie jest, niestety, znana data wybudowania dworu. W obecnym kształcie istnieje on od XVIII wieku, ale prawdopodobnie w XVI wieku stał już tutaj jakiś budynek.

W XVII-wiecznym dworze utworzono miejsce na stałą wystawę Kultury Dworskiej, sale muzealne prezentujące historię Bielin oraz rodów szlacheckich, które władały dobrami Bielin.

W odnowionych salach dworku prowadzone będą działania kulturalno-edukacyjne, warsztaty i szkolenia, wystawy, koncerty i wiele innych wydarzeń.

Otwarciu dworsko-parkowego kompleksu  towarzyszył  pokaz tańców dworskich, widowisko historyczne w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz koncert  Anny Jurksztowicz.

Uroczystej rangi wydarzeniu dodawały dworskie stroje rodem z XVII wieku.

Swoją obecnością zaszczycili Bieliny licznie przybyli goście, w tym parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe, radni, sołtysi, przedstawiciele stowarzyszeń i mieszkańcy Bielin i okolic.

Obecny na uroczystości Wiceminister Infrastruktury i Poseł na Sejm RP Rafał Weber odebrał nadany mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Ulanów, który przyznała mu Rada Miejska w Ulanowie a uroczystego przekazania uchwały dokonał jej Przewodniczący Wacław Piędel.

Pośród licznie zgromadzonych gości Powiat Niżański reprezentował Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Adam Mach i Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko.

W słowach skierowanych do Gospodarza Gminy i zebranych gości Starosta pogratulował Burmistrzowi Stanisławowi Garbaczowi i Gminie Ulanów zrealizowanej inwestycji, zwracając uwagę na to, że odrestaurowany dworek to kolejne piękne miejsce na kulturalnej i turystycznej mapie Powiatu Niżańskiego, które z pewnością przyciągnie wielu sympatyków historii i fanatyków sztuki. Podkreślił również bardzo dobrą współpracę samorządu Powiatu Niżańskiego z samorządem Gminy i Miasta Ulanów, dzięki której zostało zrealizowanych wiele inwestycji, które dobrze służą mieszkańcom Gminy Ulanów.

Zdjęcia: UGiM Ulanów