Na początku czerwca br., w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie odbył się wernisaż wystawy poplenerowej. Było to podsumowanie trwającego od 29 maja XXVI Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Krzeszów 2023.

Plener odbył się pod Honorowym Patronatem Posła na Sejm RP Jerzego Paula, Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza oraz Wójta Gminy Krzeszów Stanisława Nowakowskiego.

W uroczystym zakończeniu Pleneru udział wzięli: Wicestarosta Niżański Adam Mach, Wójt Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowski, Z-ca Wójta Stanisław Szafran oraz Skarbnik Gminy Krzeszów Bożena Klekacz.

Plener, jak co roku, cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród twórców. Wzięło w nim udział 19 lokalnych oraz 6 przyjezdnych artystów, m.in. z Warszawy, Poznania, Rzeszowa, Jaworzna i Krakowa. Rolę Komisarza Pleneru pełniła Pani Elżbieta Salamon z Rzeszowa.

Przez tydzień, pełen wrażeń i pracy twórczej, powstały wyjątkowe prace, ukazujące szeroką rozpiętość interpretacyjną i warsztatową artystów biorących w nim udział.  W ramach Pleneru artyści przez pryzmat swojej malarskiej twórczości wykonali dzieła przedstawiające bogatą historię, architekturę oraz przyrodę Gminy Krzeszów, jak również najbardziej urokliwych zakątków Powiatu Niżańskiego. Biorący udział w przedsięwzięciu artyści, co roku doceniają niesamowitą atmosferę, która panuje podczas Pleneru. Jak podkreślają, mogą wymienić się spostrzeżeniami na temat swojego warsztatu. Jest to również doskonała okazja do integracji środowiska malarskiego z całego kraju.

Tradycyjnie podczas pleneru nie zabrakło atrakcji dla artystów. Dla malarzy zorganizowano wycieczki krajoznawcze, m.in do Sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach, Dworu rodu Mniszchów w Bielinach, Muzeum Flisactwa w Ulanowie i Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem.

Podczas zakończenia Pleneru wszyscy artyści zostali uhoronowani statuetkami ufundowanymi przez Powiat Niżański.

Efekty pracy można podziwiać w galerii sali konferencyjnej w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie do końca sierpnia 2023 roku.

Zdjęcia: GOK Krzeszów