26 czerwca br., na Dworcu Kolejowym w Nisku, odbyła się konferencja prasowa, podczas której poinformowano o rozpoczęciu procesu modernizacji budynku Dworca Kolejowego w Nisku.

W konferencji prasowej udział wzięli m. in.: Wiceminister Infrastruktury i Poseł na Sejm RP Rafał Weber, Członek Zarządu PKP SA Rafał Zgorzelski, Starosta Niżański Robert Bednarz, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk oraz Radny Rady Miejskiej w Nisku Józef Sroka.

Dworzec Kolejowy w Nisku wybudowano w 1899 roku według projektu Austriackich Kolei Państwowych.

20 czerwca 2023 r. ogłoszony został przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej, która ma zostać sporządzona w takim terminie, aby rozpoczęcie prac budowlanych mogło nastąpić w drugim kwartale 2025 roku, natomiast finalizacja prac związanych z modernizacją dworca przewidziana jest na koniec roku 2026.

Planowana inwestycja uwzględnia renowację elewacji wraz z detalami architektonicznymi oraz przylegającej do niej wiaty.

Szacunkowa wartość planowanej do realizacji inwestycji wynosi ok. 16 mln zł.

We współpracy z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków stworzona zostanie nowoczesna przestrzeń, nowe rozwiązania oraz system dynamicznej informacji pasażerskiej. Zmieni się również otoczenie samego dworca, zostanie wybudowana wiata rowerowa, powstaną nowe miejsca parkingowe oraz powstanie zielona przestrzeń. Likwidacja barier architektonicznych spowoduje, że dworzec stanie się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi czy pasażerów z dużym bagażem.

Dzięki aktywności i podjętym działaniom przez Ministra Rafała Webera budynek ten, w 2019 roku został wpisany do Programu Inwestycji Dworcowych, z planowanym rozpoczęciem procesu projektowania w roku 2023.

- Dziękuję Panu Ministrowi za zaangażowanie w tym zakresie, ponieważ, gdyby ta inwestycja, nie została wtedy, w 2019 r. wpisana do Programu Inwestycji Dworcowych, to pewnie o jej wykonaniu moglibyśmy realnie mówić dopiero ok. roku 2030, bowiem w tym momencie planowane są inwestycje dworcowe na kolejny okres, a może i wcale nie doszłaby do skutku. Cieszymy się, że budynek Dworca Kolejowego w Nisku doczeka się przebudowy, budynek znów stanie się wizytówką miasta i będzie cieszył oko zarówno mieszkańców z terenu naszego Powiatu jak i przyjezdnych. Ważne jest również to, że mamy konkretne informacje dotyczące planowanej inwestycji oraz terminów jej realizacji. Powiat Niżański planuje realizację przebudowy drogi powiatowej – ul. Dworcowej, przy której znajduje się dworzec, co spowoduje, że dojazd podróżnych do odnowionego dworca, będzie odbywał się drogą przebudowaną wg jak najwyższych standardów – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.

Dworzec w Nisku jest jedną z siedmiu inwestycji realizowanych w województwie podkarpackim w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A.