grafika

Wzorem lat ubiegłych, Zarząd Powiatu Niżańskiego wyszedł z inicjatywą wsparcia działań organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego na rzecz społeczności lokalnych. Zakres wsparcia obejmował działania w obszarze kultury, kultury fizycznej oraz działań związanych z ochroną przeciwpożarową.

W maju organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego mogły wziąć udział w otwartym konkursie ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w obszarze upowszechniania kultury, kultury fizycznej oraz działań związanych z ochroną przeciwpożarową.

Na realizację zadań w tym zakresie Powiat Niżański przeznaczył środki w wysokości 170 tys. zł. Koszt realizacji jednego zadania to kwota od 4 tys. do 10 tys. Zainteresowanie organizacji pozarządowych, corocznie jest coraz większe. Od 8 maja do 29 maja br., złożono 28 ofert.

Komisja konkursowa, wybrana Uchwałą Nr 899/2023 Zarządu Powiatu Niżańskiego z dnia 2 czerwca 2023 r., wyłoniła podmioty, które spełniały kryteria oceny formalnej i merytorycznej.

Nad całością prac Komisji Konkursowej aktywnie czuwała Przewodnicząca Komisji Pani Anna Orzoł – Naczelnik Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji.

Dotację otrzymało 19 podmiotów:

Lp.

Podmiot otrzymujący dotację

Zadanie zgłoszone do dofinansowania

Kwota otrzymanej dotacji

1.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Racławice

Spotkania Sąsiedzkie II

2.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zarzeckiej

Nasze małe ojczyzny - reedycja

3.

Koło Gospodyń Wiejskich
w Wolinie

„Moja Ojczyzno, Moja Polsko…” – Ognisko Patriotyzmu

4.

Koło Gospodyń Wiejskich Bukowina

Marzyć i śnić, by poetą być!

5.

Stowarzyszenie Kulturalno – Społeczne „Tratwa”

Wielokulturowe ślady historii w kuchni zapisane

6.

Stowarzyszenie „Podgórzanie”

Pielęgnowanie kultury Powiatu Niżańskiego poprzez poznawanie kulinarnych i rękodzielniczych tradycji regionu.

7.

Bractwo Flisackie pw. Św. Barbary w Ulanowie

„Tradycje flisackie Ulanowa w ujęciu filmowym”

5.000 zł

8.

Uczniowski Klub Sportowy Football Academy Nisko

Szkolenie dzieci w dyscyplinie piłka nożna.

9.

Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem”

„Jesteśmy aktywni, ćwiczymy spryt i umysł”- edycja czwarta

10.

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Przystań

Kajakiem po relaks i zdrowie

11.

Klub Sportowy Sparta Jeżowe

Ruch to zdrowie i dla ciała i dla głowy

12.

Uczniowski Klub Sportowy Aktywne Jeżowe

Sport od małego, to zdrowie na całego.

13.

Stowarzyszenie Ludowy Zespół Sportowy Zdziary

Cykl treningów dla dzieci i młodzieży w Zdziarach

14.

Stowarzyszenie Klub Sportowy Tanew Harasiuki

Zwiększenie dostępności i jakości usług sportowych poprzez organizację treningów piłkarskich i bramkarskich oraz turniejów piłkarskich dla dzieci z terenu powiatu niżańskiego

15.

Krzeszowskie Stowarzyszenie Oświatowe

Międzyszkolny Challenge – rodzinne rowerowe wakacje

16.

Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Poprowadź Mnie przez Świat”

„Na miejsca, uśmiech, start!”

17.

Uczniowski Klub Sportowy „Orlik” w Rudniku nad Sanem

Upowszechnianie kultury fizycznej poprzez wspieranie działań na rzecz mieszkańców Powiatu Niżańskiego w zakresie aktywności ruchowej oraz realizacja przedsięwzięć i wydarzeń sportowych

18.

Międzypokoleniowe Stowarzyszenie Rudniczan

Lato na sportowo w Powiecie Niżańskim

19.

Ochotnicza Straż Pożarna
w Rudniku nad Sanem

Organizacja Halowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych Powiatu Niżańskiego dla drużyn MDP oraz badania lekarskie i psychotechniczne kierowców pojazdów uprzywilejowanych.

10.000 zł

- Przedstawione inicjatywy to doskonała szansa na wzmocnienie potencjału niżańskich organizacji pozarządowych, jak również możliwość realizacji wielu ciekawych i wartościowych przedsięwzięć. Cieszę się, że kolejna edycja dofinansowań spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Realizacja działań zaprezentowanych w złożonych ofertach wzbogaci kulturę oraz propagować będzie zdrowy styl życia. Różnorodne działania skierowane dla dzieci i młodzieży z Powiatu Niżańskiego kryją za sobą formę edukacyjną oraz przybliżają najmłodszym walory lokalnych terenów. Zaprezentowane działania przyczynią się niewątpliwie do ukazania walorów naszego Powiatu, do wzbogacenia wiedzy u najmłodszych, jak również u pozostałych mieszkańców naszych Gmin – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.