W upalną niedzielę, 20 sierpnia 2023 roku, Boisko Rezerwowe Klubu Sportowego SPARTA Jeżowe wypełniło się uczestnikami XXV Dożynek Powiatu Niżańskiego.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną w Kościele Parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem, w czasie której wierni modlili się w intencji rolników, w podzięce za ich całoroczny trud pracy na roli, a także za to, że troszczą się o nasz codzienny chleb.

Po zakończeniu Mszy Św. Grupa Mażoretek FORTIS z Jeżowego oraz Orkiestra Dęta Gminy Jeżowe, poprowadziły korowód dożynkowy na kolejną część uroczystości. Gospodarz Dożynek Powiatowych Starosta Niżański Robert Bednarz wraz z gospodarzem Gminy Jeżowe Wójtem Markiem Stępakiem, witali wchodzących na płytę obiektu przedstawicieli poszczególnych gmin wraz z delegacjami wieńcowymi. Uroczystość uświetniło 19 misternie wykonanych wieńców dożynkowych.

Słowa do uczestników tegorocznych Dożynek ze sceny skierował Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak oraz Starosta Niżański Robert Bednarz, którzy w swoich przemówieniach podkreślili, jak ważna, odpowiedzialna i ciężka jest praca rolników. Dziękowali również za całoroczny trud ich pracy na roli.

Tuż po przemówieniach nastąpiła Ceremonia Chleba, na scenie pojawili się Starostowie Dożynek Małgorzata i Leszek Głuszakowie, którzy Gospodarzom święta przekazali bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów. Obrzędową i oficjalną część rolniczego święta zakończyło dzielenie się chlebem, z którym do dożynkowych gości zwrócili się m. in. Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Adam Mach, Przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Daśko, Wójtowie i Burmistrzowie gmin Powiatu Niżańskiego, zaproszeni goście oraz Starostowie Dożynek.

Starostami tegorocznych Dożynek byli rolnicy, którzy, na co dzień są niezwykle przywiązani do ziemi i szanują tradycje oraz obyczaje polskiej wsi.

Ważnym punktem programu Dożynek było wyróżnienie najlepszych rolników z gmin Powiatu Niżańskiego oraz wręczanie dyplomów i  nagród najlepszym uczniom poszczególnych gmin Powiatu.

Dożynki to czas ważnych dla mieszkańców gmin konkursów: VI Powiatowego Konkursu na Tradycyjny Produkt Kulinarny Powiatu NiżańskiegoPowiatowego Konkurs Wieńca Dożynkowego – ocenianego przez komisję konkursową i zgromadzoną publiczność.

Zgromadzona publiczność wybrała wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Jeżowem, który będzie reprezentował Powiat Niżański podczas XXIII Dożynek Województwa Podkarpackiego.

Dużym zainteresowaniem, jak zawsze, cieszyły się stoiska przygotowane przez delegacje ze wszystkich gmin (koła gospodyń wiejskich i  stowarzyszenia), oferowane w namiotach wystawienniczych, dodatkowo gminy prezentowały stoiska promujące walory swojej okolicy.

Na Dożynkach nie zabrakło także bogatej części artystycznej w czasie, której zaprezentowały się zespoły folklorystyczne i soliści reprezentujący poszczególne gminy Powiatu, a także wyświetlona została prezentacja multimedialna przedstawiającą dorobek artystyczny każdej z 7 gmin Powiatu Niżańskiego.

Uroczystości dożynkowe uświetnił występ Zespołu „Wawele” a gwiazdą wieczoru był Grzegorz Hyży.

Dożynki Powiatu Niżańskiego swoją obecnością zaszczycili Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Burmistrzowie i Wójtowie oraz Przewodniczący Rad Miejskich i Gminnych Powiatu Niżańskiego, Radni Rady Powiatu Niżańskiego i Radni Rady Gminy Jeżowe oraz kierownicy jednostek organizacyjnych Powiatu, służb, inspekcji i straży.

Patronat Honorowy nad Dożynkami sprawował Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

Patronat medialny nad Dożynkami objęli: TVM Stalowa Wola, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Via, Radio „Leliwa”, TVK STELLA, Tygodnik Nadwiślański, Wydawnictwo SZTAFETA, Super Nowości, Super Nowości 24, GC „NOWINY”, nowiny24.pl, Echo Dnia, Gość Niedzielny, Nasz Czas, Portal Przegląd Podkarpacki i Portal 4miasta.pl, Portal stalowka.eu

Organizatorzy, czyli: Powiat Niżański, Gmina Jeżowe, Gminne Centrum Kultury z Jeżowego i Stowarzyszenie „Kobiety z Pasją” z Jeżowego, zadbali o to, że zarówno atrakcji artystycznych, jak i kulinarnych nie brakowało.