W ostatniej dekadzie sierpnia br., w Zespole dworsko-parkowym w Bielinach, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz podpisał umowę m. in. na realizację zadania pn. „Budowa mostu na rzece San wraz z przebudową drogi gminnej ul. Św. Wojciecha w miejscowości Bieliny”.

W wydarzeniu wziął udział m.in. Minister Infrastruktury Rafał Weber, Wicestarosta Niżański Adam Mach, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko i Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Niżańskiego Magdalena Hasiak.

Wykonawcą zadania jest firma PRIMOST Południe Sp. z o.o. z Będzina.

Koszt całej inwestycji to kwota 43 mln zł.  Na realizację zadania Gmina Ulanów otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości ponad 29 milionów zł. Przeprawa mostowa realizowana zostanie wspólnie z Powiatem Niżańskim. Pozostała część to wkład własny Gminy Ulanów.

Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu, które stanowić będzie 60% wartości zadania, zostanie zrealizowana inwestycja budowy mostu przez rzekę San w ciągu drogi gminnej pomiędzy miejscowością Bieliny – Gmina Ulanów, a miejscowością Kopki – Gmina Rudnik nad Sanem.

Projektowany most o szerokości 5,5 m jezdni wraz z chodnikiem i barierami ochronnymi charakteryzuje się prostą formą architektoniczną wynikającą z układów konstrukcyjnych. Elementem wyróżniającym się jest łukowa konstrukcja przęsła nurtowego.

Całość zadania obejmuje budowę mostu na rzece San oraz przebudowę drogi gminnej polegającą na jej poszerzeniu do 5,5 m na długości 570 m wraz z budową ciągu pieszo rowerowego od parku podworskiego do mostu i oświetlonego przejścia dla pieszych.

Most zostanie oddany do użytku za 21 miesięcy, czyli w maju 2025 roku. Połączy on Bieliny z Rudnikiem nad Sanem i posłuży do codziennej komunikacji oraz zwiększy atrakcyjność turystyczną walorów Gminy Ulanów i Powiatu Niżańskiego.

Zdjęcia: www.ulanow.pl