10 września br. roku odbyła się coroczna impreza Krzeszowskie Powidlaki, organizowana tradycyjnie na terenie Placu Targowego w Krzeszowie, pod patronatem honorowym Wojewody Podkarpackiego i Ewy Leniart i Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Była to już XXVI edycja tego wielkiego śliwkowego święta. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej i okolicznej społeczności, wydarzenie obfitowało w występy, koncerty i inne atrakcje, a jego głównym celem była promocja produktów lokalnych oraz kultywowanie wielowiekowej tradycji smażenia powideł, według starej receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Podczas wydarzenia, tuż po przejściu widowiskowego, barwnego korowodu, można było dokonać degustacji potraw ze śliwką oraz powideł śliwkowych przygotowanych przez Koła Gospodyń.

Licznie przybyli goście mogli poznać nie tylko tradycję wyrobu powideł, ale również uczestniczyć w koncertach i skorzystać z przygotowanych atrakcji. Podczas imprezy nie zabrakło stałych punktów, które znamy z poprzednich edycji imprezy, m. in.: pokazu smażenia powideł, konkursu kulinarnego dla kół gospodyń wiejskich na najlepszy produkt ze śliwką oraz degustacji regionalnych przysmaków.

Patronat Honorowy nad konkursem „Najlepszy Produkt ze Śliwką” objął Starosta Niżański Robert Bednarz a nagrody w konkursie ufundował Powiat Niżański.

Podczas trwania śliwkowego święta, licznie zebranej publiczności zaprezentowały się dzieci i młodzież z Gminy Krzeszów oraz artyści w występach tanecznych i akrobatycznych, w wykonaniu grup „Świat Muzyki” Nowa Sarzyna i GOK Krzeszów.

Tego dnia o muzyczne akcenty zadbały na scenie: zespół „Weź nie pytaj”, muzyczne gwiazdy „Powidlaków”: zespół „Video” i „Bayer Full” oraz zespół „Disco Boys”.

Ponadto, imprezie towarzyszyły wystawy malarstwa, rzeźby i rękodzieła, pokazy wikliniarstwa i  garncarstwa, wesołe miasteczko, zabawy plenerowe dla dzieci oraz gastronomia.

Gospodarzem Krzeszowskich POWIDLAKÓW był Wójt Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowski, zaś swoja obecnością na tegorocznej imprezie zaszczycili: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Poseł na Sejm RP - Rafał Weber Wiceminister Sprawiedliwości, Poseł na Sejm RP - Marcin Warchoł, Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, zaś Powiat Niżański reprezentował Starosta Robert Bednarz, Wicestarosta Adam Mach oraz Przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Daśko. Wśród przybyłych gości byli również włodarze gmin Powiatu Niżańskiego oraz samorządowcy.

Podczas imprezy OSP Krzeszów została z rąk Wiceministra Marcina Warchoła symboliczny czek na środki finansowe z Funduszu Sprawiedliwości w kwocie 232 tys. zł. na zakup nowego wozu strażackiego dla jednostki.

POWIDLAKI to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Podkarpacia. Smak krzeszowskich powideł stał się wielkim atutem Gminy Krzeszów, a wydarzenia towarzyszące POWIDLAKOM są zawsze szeroko relacjonowane przez media, zarówno lokalne jak i ogólnopolskie.

Gratulujemy Panu Wójtowi Stanisławowi Nowakowskiemu oraz mieszkańcom Krzeszowa świetnej organizacji imprezy oraz kultywowania tradycji wytwarzania lokalnych przetworów ze śliwek.

Zdjęcia: Ireneusz Mytych www.sztafeta.pl