12 października 2023 r. w Bystrem w Gminie Krzeszów odbyło się uroczyste otwarcie i przekazanie do eksploatacji przebudowanej drogi powiatowej Nr 1074R Krzeszów – Łazów wraz z wybudowanym ciągiem pieszo – rowerowym.

Na realizację zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1074R na odcinku Krzeszów – Łazów”, którego wartość wyniosła 4 975 866,07 zł Powiat Niżański otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych edycja trzecia – PGR w kwocie 4 727 072 zł, pozostała kwota 248 794,07 zł to wkład własny Powiatu Niżańskiego.

W ramach zadania przebudowano ponad 11 km drogi powiatowej o szer. 5,5 m, wykonano nową nawierzchnię, zjazdy na posesje, wykonano pobocze, oznakowanie poziome oraz zamontowano urządzenia bezpieczeństwa ruchu. Wykonawcą zadania była firma MOLTER Spółka z o.o. z Głogowa Małopolskiego.

Na realizację zadania pn. „Budowa ciągu pieszo – rowerowego w pasie drogi powiatowej Nr 1074R na odcinku Krzeszów - Łazów”, którego wartość wyniosła 10 810 167,02 zł, Gmina Krzeszów otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 8 540 500 zł, pozostała kwota to to środki własne Gminy i Powiatu.

W ramach zadania wykonany został na długości ponad 11 km bezpieczny odseparowany od jezdni bitumiczny ciąg pieszo – rowerowy, wykonano oznakowanie poziome w kolorze białym i czerwonym oraz wstawione zostały tzw. kocie oczka, przebudowane zostały zjazdy, wykonane pobocze oraz elementy odwodnienia.

Wykonawcą zadania była firma Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Spółka z o.o. z Rzeszowa.

Dzięki przebudowie, wzmocnieniu i wykonanej infrastrukturze mieszkańcy mają do dyspozycji ponad 11 kilometrów drogi wraz z nową, bezpieczną ścieżką pieszo-rowerową.

Przecięcia wstęgi, a tym samym symbolicznego oddania do użytkowania przebudowanej drogi wraz ze ścieżką pieszo – rowerową dokonali m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Poseł na Sejm RP Rafał Weber, Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Dyrektor ds. Rozwoju Relacji Społecznych Banku Gospodarstwa Krajowego Piotra Olszówka, Starosta Niżański Robert Bednarz, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Wiesław Kasperek, Radna Rady Powiatu Niżańskiego Agnieszka Niwińska, Wójt Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowski, Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Bąk wraz z Radnymi Rady Gminy i sołtysami sołectw, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Bystrem Małgorzat Kuś wraz z uczniami, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Nisku Zbigniew Lach, Naczelnik Wydziału Gospodarki Mieniem Powiatu Jadwiga Maluga oraz pracownicy: Starostwa Powiatowego w Nisku, Urzędu Gminy Krzeszów, Zarządu Dróg Powiatowych w Nisku i przedstawiciele wykonawcy.

Drogę poświęcił Ks. Andrzeja Chilewicz – Proboszcz Parafii pw. Świętego Andrzeja Boboli w Bystrem.

Starosta Niżański Robert Bednarz w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę m.in. na aspekt współpracy na linii Rząd – Samorząd – Społeczeństwo: - Ta współpraca jest w sposób szczególny wyartykułowana w tych przedsięwzięciach, które były tutaj realizowane. Chcę podkreślić modelową współpracę naszych samorządów – powiatowego i gminnego. Bardzo dziękuję za współpracę Panu Wójtowi Stanisławowi Nowakowskiemu, który wyszedł z inicjatywą i przejął zadanie realizacji ścieżki rowerowej przy drodze powiatowej. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w prace nad realizacją oddawanych dzisiaj zadań, a szczególne słowa podziękowania składam naszym Parlamentarzystom – Panu Wiceministrowi Infrastruktury, Posłowi na Sejm RP Rafałowi Weberowi, Panu Posłowi Jerzemu Paulowi, za okazywane wsparcie i pomoc we wskazywaniu możliwości pozyskania środków dla naszego Powiatu, dzięki którym nasza Mała Ojczyzna pięknieje i zmienia swoje oblicze na lepsze. Pozostaję z nadzieją na naszą dalszą współpracę, czego serdecznie Panom i nam wszystkim życzę – zaznaczył Starosta.