Bractwo Flisackie pw. Św. Barbary w Ulanowie, dzięki wsparciu Powiatu Niżańskiego w kwocie 5 000 zł, miało możliwość zrealizować zaplanowane działania w zadaniu pt.: „Tradycje flisackie Ulanowa w ujęciu filmowym”. Podstawowym celem zadania było ukazanie piękna Powiatu Niżańskiego, jak również zachęcenie do odkrywania jego uroku i historii.

Zadanie realizowano na terenie powiatu niżańskiego w miejscowości Ulanów i Nisko. Działania kierowano do jak najszerszej grupy mieszkańców powiatu niżańskiego, w tym harcerzy z Ulanowa i Niska oraz osób niesłyszących. Wszystkie działania były tłumaczone na język migowy.

W ramach zadania prowadzone były warsztaty ze znanym reżyserem Andrzejem Wiktorem, w których uczestniczyła młodzież. Podczas warsztatów uczestnicy poznawali tajniki kręcenia krótkometrażowych filmów, których tematem przewodnim były tradycje flisackie. Przy pomocy telefonów młodzież tworzyła MoJo, czyli tzw. mobilne dziennikarstwo. Zwieńczeniem warsztatów są filmiki promujące Powiat Niżański, Ulanów, tradycje flisackie i sylwetki Flisaków.

Zorganizowany został także pokaz filmików połączony z tradycyjnym ogniskiem flisackim, podczas którego nie zabrakło degustacji potraw flisackich, gawęd o niezwykłych wydarzeniach z historii powiatu niżańskiego, tradycyjnych zabaw flisackich, wspólnego śpiewania pieśni flisackich i szantowych.

Podejmowane działania stworzyły warunki do włączania i współdziałania różnych grup społecznych w życiu kulturalnym, zdobywania pozytywnych doświadczeń w kontakcie z kulturą oraz w budowaniu kompetencji odbiorców kultury.

Tekst i zdjęcia: Bractwo Flisackie pw. Św. Barbary w Ulanowie