Dnia 19 października 2023 r. w auli Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku odbyła się LXIII Sesja Rady Powiatu Niżańskiego, zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Niżańskiego Sylwestra Daśko.

Po rozpoczęciu obrad Rada zapoznała się z informacjami dotyczącymi: analizy oświadczeń majątkowych złożonych według stanu na dzień 31 grudnia 2022 r; stanu bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym nas terenie powiatu niżańskiego w 2022 roku.

Następnie Rada uchwaliła program współpracy Powiatu Niżańskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2024 rok.

Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad Rada przyznała dotacje z budżetu Powiatu Niżańskiego w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków: dla Gminy i Miasta Nisko na zadanie pt. „Remont cmentarza wojennego z I wojny światowej w miejscowości Zarzecze Podborek” – kwota 94 000 zł; dla Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem na zadanie pt. „Prace konserwatorsko-restauratorskie kapliczki przy ul. Sandomierskiej w Rudniku nad Sanem” - kwota 70 000 zł; dla Karnatech Andrzej Karnat na zadanie pt. „Remont dachu budynku spichlerza należącego do pozostałości zespołu folwarcznego w końcu XIX w. w Nisku – Sopocie gm. Nisko” - kwota 100 000 zł; dla Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowym Narcie na zadanie pt. „Wykonanie robót renowacyjnych dachu, wykonanie drenażu i odprowadzenie wód opadowych, renowacja stolarki drzwiowej i okiennej w budynku Kaplicy Cmentarnej w Nowym Narcie” - kwota 136 000 zł. Dotacje przyznane są na okres realizacji zadań, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2024 roku.

Realizując porządek obrad, Rada dokonała oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku, a także wyraziła zgodę na zawiązanie partnerstwa z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie, z siedzibą w Rzeszowie, ul. A.S. Naruszewicza 11, 35-055 Rzeszów na rzecz realizacji projektu „Aktywizacja zawodowa osób młodych bezrobotnych wieku 18-29 lat, wsparcie rozwoju przedsiębiorczości” w ramach Priorytetu 7-Kapitał ludzki gotowy do zmian, Działania 07.03 Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy/ wsparcie rozwoju przedsiębiorczości programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 oraz przyjęcia przez Powiatowy Urząd Pracy w Nisku zobowiązania do pokrycia wkładu własnego w formie wkładu pieniężnego.

Następnie Rada wyraziła zgodę zaciągnięcie zobowiązań ponad rok budżetowy 2023 w celu realizacji zadań pn.: „Budowa nowego boiska wielofunkcyjnego wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji przy Zespole Szkół w Rudniku nad Sanem”; „Budowa drogi dla pieszych i rowerów w ciągu drogi powiatowej Nr 1059R w m. Przędzel Kolonia”; „Budowa ścieżki pieszo - rowerowej w ciągu drogi powiatowej Nr 1048R Zdziary - Banachy na odcinku Dąbrówka - Kurzyna Mała wraz z przebudową drogi dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Nr 1048R Zdziary - Banachy w miejscowości Kurzyna Średnia”; „Budowa chodnika wraz z przebudową drogi dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Nr 1087R Jeżowe – Wola Raniżowska w miejscowości Nowy Nart”; „Budowa drogi dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Nr 2602R Stary Nart – Gwoździec w miejscowości Stary Nart”; „Budowa drogi dla pieszych i drogi dla rowerów w ciągu drogi powiatowej Nr 1062R Ulanów – Krzeszów w miejscowości Kamionka Kolonia i Krzeszów”.

Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad Rada udzieliła pomocy finansowej dla Gminy i Miasta Ulanów oraz wyraziła zgodę na zaciągnięcie zobowiązania na udzielenie pomocy finansowej dla Gminy i Miasta Ulanów na zadanie pn.: „Budowa mostu na rzece San wraz z przebudową drogi gminnej ul. Św. Wojciecha w miejscowości Bieliny w km 1+256 - 2+406”.

Ponadto Rada wyraziła zgodę na zaciągnięcie zobowiązania na realizację Rządowego Programu Odbudowy Zabytków; dokonała zmian w budżecie Powiatu Niżańskiego na rok 2023 oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Niżańskiego na lata 2023-2034; zapoznała się ze sprawozdaniem Przewodniczącego Zarządu Roberta Bednarza o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym.

Sesję zakończyły wolne wnioski i informacje radnych.