Szanowni Państwo!

Mieszkańcy Powiatu Niżańskiego!

Dziś, w wyjątkowym dniu – 11 listopada, z dumą i wzruszeniem świętujemy 105. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To święto, które niesie ze sobą nie tylko radość, ale również refleksję nad naszą historią, poświęceniem naszych przodków oraz nad odpowiedzialnością, jaką dzisiaj, jako społeczeństwo ponosimy.

W roku 1918, po 123 latach zaborów, Polska wróciła na mapę niepodległych państw. To wydarzenie nie było jedynie aktem politycznym, ale zwycięstwem wolności, odwagi i nieustępliwej determinacji narodu polskiego.

Dzisiaj, stojąc tutaj, na Ziemi Niżańskiej, ówczesnej granicy dwóch zaborów, czujemy głęboką wdzięczność dla naszych przodków, którzy marzyli o wolnej i  niepodległej Ojczyźnie. Warto pamiętać, że nasza niepodległość była i jest dalej wynikiem wspólnej walki wielu pokoleń Polaków.

Dzisiaj mamy obowiązek pielęgnować tę wolność, budować silne fundamenty państwa i bronić naszych wartości. Dzisiaj mogę o tym wspomnieć z dumą, że kultywujemy tradycje, uczymy szacunku do historii i kształtujemy wspólnotę, która jest fundamentem naszego narodowego dziedzictwa.

Jednakże, patrząc w przyszłość, nie możemy zapominać o wyzwaniach, jakie przed nami stoją. Wspólnie musimy dbać o rozwój gospodarczy, edukację, opiekę zdrowotną i bezpieczeństwo naszych rodzin. To od nas zależy, czy przyszłe pokolenia będą mogły cieszyć się taką samą niepodległością, jaką obchodzimy dzisiaj.

Niech 11 listopada będzie dla nas nie tylko dniem świętowania, ale także czasem refleksji nad naszymi wspólnymi celami. Niech ta rocznica będzie impulsem do jednoczenia się, do wspólnej pracy na rzecz dobra naszej społeczności i kraju, a Polska niech będzie miejscem, gdzie każdy z nas może rozwijać swoje umiejętności, spełniać marzenia, a jednocześnie szanować tradycję i historię. Wspólnie możemy budować lepszą przyszłość dla siebie i dla przyszłych pokoleń.

Życzę nam wszystkim, abyśmy potrafili pielęgnować ducha niepodległości, abyśmy byli gotowi bronić wartości, które kształtują naszą tożsamość narodową. Niech Polska rozwija się i kwitnie, a my, jako Jej obywatele, zawsze bądźmy gotowi służyć Polsce i naszej małej Ojczyźnie – Powiatowi Niżańskiemu.

Na zakończenie chciałbym wszystkim tu obecnym, oraz świętującym Narodowe Święto Niepodległości w pozostałych Gminach naszego Powiatu, podziękować za udział w tych ważnych uroczystościach.

Życzę wszystkim wspólnego, radosnego świętowania, w poczuciu dumy i przywiązania do ukochanej Ojczyzny.

Cześć i chwała Bohaterom!

Starosta Niżański

Robert Bednarz

Nisko, dnia 11 listopada 2023 r.