14 listopada 2023 r. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku została oficjalnie otwarta ekopracownia OZE „ZIELONE SERCE SZKOŁY”. Nowocześnie wyposażona pracownia powstała dzięki środkom finansowym pozyskanym przez Powiat Niżański w konkursie pn. „EKOPRACOWNIA – zielone serce szkoły” w ramach „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia wyniósł 83 400 zł, a kwota przyznanej dotacji NFOŚiGW to 75 000 zł. Środki Powiatu Niżańskiego to kwota 8 400 zł.

Uroczystość rozpoczęła się powitaniem zaproszonych gości przez Dyrektora RCEZ w Nisku Wacława Piędla. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: Starosta Niżański Robert Bednarz, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko oraz delegacja uczniów z Panem Tomaszem Wielebą na czele – nauczycielem RCEZ w Nisku. Po symbolicznym przecięciu wstęgi do ekopracowni, zgromadzeni mogli podziwiać nowoczesne pomoce dydaktyczne OZE zakupione w ramach projektu.

W oficjalnych słowach skierowanych przez przybyłych Gości – Starostę Niżańskiego Roberta Bednarza oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Niżańskiego Sylwestra Daśko, do Dyrekcji, uczniów i nauczycieli, podkreślano znaczenie i rolę istnienia takiej pracowni w szkole. Od strony merytorycznej projekt zaprezentował Pan Tomasz Wieleba – nauczyciel RCEZ w Nisku, który realizował zakupy w ramach projektu.

Realizowany projekt „Ekopracownia OZE w RCEZ w Nisku (powiat: niżański)”, pozwolił na wyposażenie sali lekcyjnej w RCEZ w Nisku w nowoczesne pomoce dydaktyczne ściśle związane z odnawialnymi źródłami energii. Klasopracownia została zaopatrzona w niezbędny sprzęt i pomoce dydaktyczne: model turbiny wiatrowej, rekuperator - stanowisko edukacyjne, model instalacji solarnej CWU, pompę ciepła z możliwością pracy rewersyjnej – stanowisko edukacyjne (wraz z oprogramowaniem wizualizacyjno-pomiarowym), komputer przenośny, kamerę termowizyjną oraz projektor multimedialny.

Nowoczesna ekopracownia OZE w RCEZ w Nisku pozwoli na atrakcyjne prowadzanie zajęć z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technologii nauczania, zwiększy świadomość uczniów w zakresie ekologii i odnawialnych źródeł energii.

- Podjęte w ramach projektu „Ekopracownia OZE w RCEZ w Nisku (powiat: Niżański)” działania, a w szczególności zakup sprzętu do pracowni technik OZE oraz propagowanie konieczności wykorzystywania odnawialnych źródeł energii spowoduje, że uczniowie naszej szkoły zdobędą bardzo atrakcyjne wykształcenie, które pozwoli im na lepszy start na coraz bardziej wymagającym rynku pracy. Dziękuję Dyrektorowi RCEZ w Nisku Panu Wacławowi Piędlowi oraz Pan Tomaszowi Wielebie – nauczycielowi RCEZ w Nisku za duże zaangażowanie i innowacyjne podejście do tego tematu – powiedział Starosta Niżański Robert Bednarz.