17 listopada br. w Lublinie odbyły się eliminacje regionalne Konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych”. Jest to szkolny konkurs techniczny zachęcający młodzież do pogłębiania wiedzy zdobytej m.in. podczas lekcji fizyki. To również solidna dawka informacji z obszaru mechaniki i odnawialnych źródeł energii oraz praktycznych umiejętności związanych z budową maszyn. Wykonane przez uczniów prace są testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym. Zadaniem turbiny jest wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 metrów. W konkurencji „Moc” liczy się czas wykonania zadania, a w konkurencji „Wydajność” ilość zużytej wody.
Zadaniem uczniów jest zbudowanie modelu maszyny przetwarzającej energię potencjalną i kinetyczną wody na energię mechaniczną. Uczestnicy swoje konstrukcje wykonują samodzielnie lub w dwu-, trzyosobowych zespołach, korzystając z wymiarów zamieszczonych w regulaminie. Zawodnicy możliwe starannie dobierają materiały konstrukcyjne, kształt łopatek, średnicę wylotową dyszy, rodzaj łożyskowania a także średnicę wałka, na który nawijane będzie cięgno.
W konkursie „PGE Turniej Maszyn Wodnych”, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowe w Nisku reprezentowała drużyna startująca pod nazwą „Orliki”, składająca się z trzech uczniów klasy 2A Technikum Mechatronicznego: Karola Kapusty, Bartłomieja Łepko i Jakuba Pelca. Uczniowie w pierwszej kolejności wykonali projekt koła, łopatek, dysz i elementów konstrukcyjnych maszyny. Użyli do tego oprogramowania AUTOCAD, służącego do komputerowego wspomagania projektowania (CAD). Do wykonania części maszyn wykorzystali drukarkę 3D stosując filamentPLA GRAPHENE z dodatkiem grafenu charakteryzujący się wysoką wytrzymałością oraz elastycznością. W czasie montażu jak i podczas testów maszyny wodnej dokonywano szeregu poprawek, dążąc do osiągnięcia jak największej sprawności urządzenia.
Jak się później okazało prace te nie poszły na marne, bo już 17 listopada w Lublinie nasze „Orliki” zajęły I miejsce w kategorii „MOC”, pokonując 26 drużyn z Polski Południowo – Wschodniej, zapewniając sobie tym samym udział w finale Konkursu, który odbędzie się w Warszawie 8 grudnia 2023 r. na Politechnice Warszawskiej. Również pod kątem wizualnym nasze urządzenie prezentowało się znakomicie. Opiekę merytoryczną nad projektem sprawował mgr inż. Tomasz Wieleba.
Tekst i zdjęcia: RCEZ w Nisku