W dniach od 11 do 15 grudnia 2023 r. RCEZ w Nisku gościł grupę uczniów i uczennic ze szkół partnerskich z Czech i Słowacji. Mobilność odbyła się w ramach projektu „Żyjemy odpowiedzialnie – żyjemy właściwie” (Erasmus+, sektor Edukacja szkolna), realizowanego przez Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej we współpracy ze Spojena škola (Detva, Słowacja) oraz Střední odborná škola a Střední odborné učiliště technické (Třemošnice, Republika Czeska).

W pierwszym dniu wizyty w Nisku, uczestnicy i uczestniczki spotkali się z Dyrektorem RCEZ Wacławem Piędlem, poznali bazę dydaktyczną szkoły oraz wzięli udział w zajęciach integracyjnych. Wprowadzony został także temat wspólnych działań - „Ochrona dziedzictwa regionu i odpowiedzialna konsumpcja”. Na dalszą część dnia zaplanowano spacer po mieście oraz wizytę w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji, gdzie goście obejrzeli wystawy stałe oraz czasową, a także animowany film o historii Niska, stworzony przez lokalnych artystów.

Tematyka zajęć w kolejnych dniach dotyczyła ochrony dziedzictwa regionu oraz odpowiedzialnej konsumpcji, zgodnie z założeniami projektu. We wtorek uczestnicy i uczestniczki wzięli udział w warsztatach rękodzieła w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Pod okiem instruktorki wykonywali tradycyjne ozdoby, tzw. pająki. Dzień zakończył się wizytą w Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Program zajęć w środę również obejmował warsztaty – uczestnicy i uczestniczki wykonywali tzw. tabliczki florenckie, które są doskonałym pomysłem na eko-prezent świąteczny. W dalszej części dnia przeprowadzone zostały zajęcia na temat zjawiska fast fashion oraz jego negatywnego wpływu na środowisko.

Ważnym aspektem dziedzictwa regionu jest lokalna kuchnia i wokół tego wątku zaplanowane zostały czwartkowe zajęcia. Uczestnicy i uczestniczki wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których, przy wsparciu Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Bielińcu, przygotowywali pierogi z soczewicą z wykorzystaniem tradycyjnej receptury i produktów regionalnych. Zajęcia zakończyły się wspólnym posiłkiem, a dodatkową atrakcją była wizyta w dworku w Bielinach, na zaproszenie Burmistrza Ulanowa Stanisława Garbacza. Dzień zakończył się wycieczką do Sandomierza.

Podczas ostatniego dnia pobytu dokonano podsumowania zrealizowanych działań. W trakcie spotkania dzieliliśmy się wrażeniami i doświadczeniami z całego tygodnia. Goście, a także uczniowie i uczennice RCEZ w Nisku, którzy angażowali się we wspólne zajęcia, otrzymali certyfikaty.

Sprawna i efektywna realizacja działań projektowych była możliwa dzięki zaangażowaniu nauczycielek Zespołu Przedmiotowego Języków Obcych RCEZ: Malwiny Drzewi, Magdaleny Mazurek, Eweliny Miklas, Grażyny Sucheckiej, Magdaleny Urbanik oraz Elżbiety Wojciechowskiej. Projekt „Żyjemy odpowiedzialnie – żyjemy właściwie” potrwa do końca lipca 2024. Na wiosnę zaplanowana jest kolejna mobilność, tym razem w Słowacji. Gospodarzem tej wizyty będzie Spojena škola Detva.

Przedsięwzięcia realizowane we współpracy z partnerami zza granicy wpływają na budowanie europejskiego wymiaru kształcenia w naszej szkole, a dla uczniów i uczennic stanowią świetną okazję do rozwijania kompetencji językowych i interpersonalnych, doskonalenia umiejętności pracy w zespole międzynarodowym, a także poznawania różnorodności kultur europejskich.

Tekst i zdjęcia: RCEZ w Nisku