W dniu 19 grudnia 2023 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku odbyło się podsumowanie konkursu zbiórki zużytych baterii
w szkołach i placówkach oświatowych na terenie powiatu niżańskiego pn. „Rozwijanie ogólnokrajowego systemu odzysku, selektywnego zbierania i recyklingu zużytych baterii i akumulatorów na terenie Powiatu Niżańskiego”. Celem Konkursu było pogłębienie świadomości ekologicznej najmłodszych mieszkańców Powiatu,
w szczególności dotyczącej konieczności segregacji odpadów. Organizatorami Konkursu byli: Powiat Niżański oraz Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Krzeszowie. Patronat nad nim sprawował Starosta Niżański Robert Bednarz.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – wzięło w nim udział 38 placówek oświatowych, a łącznie zebrano 9064 kg zużytych baterii.

Zgodnie z regulaminem Konkursu zwycięzcy zostali wyłonieni zgodnie z przelicznikiem masy zebranych baterii przypadającej na jednego ucznia w danej placówce oświatowej.

Laureatami Konkursu zostali:

• Przedszkole Gminne w Krzeszowie, z wynikiem 9,43 kg/ucznia, które otrzymało nagrodę w wysokości 2000 zł,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Groblach, z wynikiem 8,20 kg/ucznia, która otrzymała nagrodę w wysokości 1500 zł,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zarzeczu, z wynikiem 5,63 kg/ucznia, który otrzymał nagrodę w wysokości 1000 zł.

Wśród uczniów, którzy zebrali najwięcej baterii, laureatami zostali:

• Milena Bolka uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Groblach, z wynikiem 328,29 kg, która otrzymała nagrodę w wysokości
    250 zł,
  • Antonina Łyko uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana
    Pawła II w Groblach
    , z wynikiem 170,08 kg, która otrzymała nagrodę
    w wysokości 150 zł,
  • Wiktoria Smusz, uczennica Przedszkola Gminnego w Krzeszowie,
    z wynikiem 169 kg, która otrzymała nagrodę w wysokości 100 zł.

Wyróżnienie zdobyła Lena Szabat uczennica Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rudniku nad Sanem z wynikiem 58,6 kg, która otrzymała nagrodę w wysokości 100 zł.

Wszyscy uczestnicy za udział w Konkursie otrzymali cenne nagrody, ufundowane przez Powiat Niżański i Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o w Krzeszowie, które wręczali Starosta Robert Bednarz, Wicestarosta Adam Mach i Prezes ZGK Sp. z o.o. w Krzeszowie Aleksy Waliłko.

Na zakończenie uroczystego podsumowania Konkursu Starosta podziękował szkołom za udział w Konkursie i jednocześnie pogratulował doskonałych wyników zbiórki zużytych baterii.

- Powiat Niżański wraz z Zakładem Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Krzeszowie już po raz kolejny zorganizowali ten konkurs, i jak widać cieszy się on ogromną popularnością, a to nam właśnie chodzi.  W ten sposób uświadamiamy dzieciom i młodzieży, jak ważne jest prawidłowe postępowanie z odpadami niebezpiecznymi, jakimi są między innymi baterie, bo głównym celem konkursu jest pogłębianie świadomości ekologicznej najmłodszych mieszkańców Powiatu, w szczególności dotyczącej konieczności segregacji odpadów – mówił Starosta.

Poniżej prezentujemy pełną listę szkół, które wzięły udział w konkursie wraz
z wynikami, jakie uzyskały:

1. Przedszkole Gminne w Krzeszowie – 9,43 kg/ucznia
  2. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Groblach – 8,20 kg/ucznia
  3. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Zarzeczu – 5,63 kg/ucznia
  4. Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko” w Racławicach – 5,41 kg/ucznia
  5. Publiczna Szkoła Podstawowa w Hucie Krzeszowskiej – 4,54 kg/ucznia
  6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Dąbrówce – 4,08 kg/ucznia
  7. Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jerzego Popiełuszki w Kopkach –
    3,89 kg/ucznia
  8. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Jeżowem-Podgórzu – 3,03 kg/ucznia
  9. Szkoła Podstawowa w Krzeszowie – 2,99 kg/ucznia