W dniu 21 stycznia 2024 r. w Świetlicy Wiejskiej w Katach, kultywując lokalne i regionalne tradycje śpiewacze, zaaranżowano Powiatowy Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenek pod nazwą „Kolędowanie w Katach”, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie. W ramach przeglądu kolęd, który od lat staje się tradycją społeczności, artyści lokalni prezentują swoje umiejętności, ukazując bogactwo polskiego folkloru i kultury. Patronem honorowym wydarzenia był Starosta Niżański Robert Bednarz.

Wydarzeniem rozpoczynającym przedsięwzięcie był występ muzyczno-teatralny Grupy Kolędniczej „Herody z Łazor” pod kierownictwem Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Harasiukach Artura Sieka. Następnie zaprezentowały się: zespół „Jargocianie”, zespół „Brokaty”, grupa wokalna dziecięca do lat 7 oraz grupa wokalna młodzieżowa. Powiat Niżański został fundatorem nagród dla uczestników przeglądu. Poszczególne występy decyzją jurorów pozwoliły wyłonić zwycięzców tegorocznego kolędowania w Katach: I miejsce zajęła Grupa wokalna dziecięca: ex-aequo i grupa wokalna młodzieżowa z GOKSTiR w Jarocinie. Na II miejscu uplasowała się Grupa kolędnicza „Herody z Łazor” a III miejsce przypadło w udziale ex-aequo: grupie Brokaty i zespołowi Jargocianie.

Wydarzenia tego typu zyskują coraz większe uznanie, a atmosfera podczas śpiewu jest niezwykle wzruszająca, kształtując tym samym wspólne doświadczenie świątecznej radości. Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek to nie tylko koncert, to spotkanie z naszym dziedzictwem, tradycją i pięknem naszej kultury.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia oraz artystom, którzy swoim talentem dodają blasku kolędnym spotkaniom.

Zdjęcia: GOKSTiR Jarocin