20 lutego 2024 r. po raz kolejny spotkali się uczestnicy konferencji warsztatowych w zakresie: BUDOWANIE PARTNERSTWA LOKALNEGO NA RZECZ OŻYWIENIA SPOŁECZNO – GOSPODARCZEGO I AKTYWIZACJI RYNKU PRACY W POWIECIE NIŻAŃSKIM. IV Konferencja poświęcona była tematowi „Tworzenie projektów społeczno-gospodarczych i aktywizacji rynku pracy opartych na diagnozie lokalnej i międzysektorowej powiatu niżańskiego”.

Tradycyjnie uczestników Konferencji powitali organizatorzy cyklu Niżańskiego Partnerstwa Lokalnego: Robert Bednarz – Starosta Niżański oraz Piotr Rutyna – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nisku. Starosta dokonał ponadto prezentacji gości, którzy przygotowali wystąpienia na Konferencję. Jako pierwszy wystąpił Dyrektor PUP Nisko – Piotr Rutyna, który omówił sytuację na lokalnym rynku pracy oraz przedstawił działalność urzędu pracy i zadania realizowane przez pracowników PUP. W dalszej kolejności krótkich prezentacji dokonali przedstawiciele przedsiębiorców opowiadając o prowadzonych przez siebie działalnościach gospodarczych, które mogli założyć, a następnie rozwijać, dzięki pomocy uzyskanej z urzędu pracy.

Kolejnym punktem spotkania było omówienie możliwości wykorzystania środków Funduszy Europejskich w perspektywie 2021-2027, w tym o trwających lub planowanych do ogłoszenia konkursach. W tej części prezentację przedstawił Szymon Skublicki – Główny Specjalista – Koordynator pracy Biura Informacji o Funduszach Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W dalszej części Panie Katarzyna Malec oraz Anna Szczur z Rzeszowskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej opowiedziały o możliwościach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej z województwa podkarpackiego.

Po krótkiej przerwie prowadząca Konferencję – ekspert partnerstwa lokalnego Jadwiga Olszowska – Urban, omówiła materiały wypracowane przez uczestników III Konferencji, jak również przedstawiła koncepcje prac nad projektami. Przedstawiła również przykładowy projekt, którego autorami byli mieszkańcy powiatu strzelińskiego. Następnie uczestnicy Konferencji rozpoczęli pracę warsztatową w grupach. Celem ich działań było wypracowanie propozycji konkretnych projektów, możliwych do zrealizowania w najbliższych latach na terenie powiatu niżańskiego w oparciu materiały z poprzednich konferencji. Po prawie dwóch godzinach prac liderzy grup zaprezentowali wszystkim uczestnikom efekty pracy swoich zespołów. Omówiono kilkanaście propozycji projektów możliwych do realizacji. Wśród nich znalazły się projekty, które dotyczyły m.in. rozwoju turystyki w powiecie, w tym rowerowej, budowy obiektów sportowo – rekreacyjnych, rozwoju opieki nad osobami zależnymi, rozwoju współpracy podmiotów działających w branży drzewno – stolarskiej, w tym również szkół czy rozwoju zajęć sportowych (szkółek piłkarskich) dla dzieci i młodzieży.

Organizatorzy Konferencji, tj. Powiat Niżański i Powiatowy Urząd Pracy w Nisku, zapraszają na kolejne spotkanie, które odbędzie się dnia 12 marca br. w auli RCEZ w Nisku i poświęcone będzie tematowi: „Opracowywanie projektów społeczno – gospodarczych i aktywizacji rynku pracy opartych na diagnozie społeczno – gospodarczej Powiatu Niżańskiego. Zachęcamy do udziału w kolejnej Konferencji i prosimy zainteresowane osoby o kontakt pod nr tel. 15 841 23 13 wew. 19.