Tegoroczny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” został zorganizowany już po raz 12-ty. To ogólnopolska inicjatywa mająca na celu popularyzację wiedzy oraz oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym, którzy działając w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonym przysięgom żołnierskim.

W dniu 3 marca 2024 roku w Jeżowem odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wydarzenie, zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury w Jeżowem, zgromadziło liczną społeczność mieszkańców oraz gości z regionu. Uroczystości odbyły się pod Patronatem Honorowym Wójta Gminy Jeżowe, Marka Stępaka.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Starosta Niżański Robert Bednarz, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak, Z-ca Wójta Gminy Jeżowe Michał Wasyliszyn, Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu Nisko – Stalowa Wola z prezesem Koła Zbigniewem Markutem, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nisku bryg. Andrzej Kołodziej oraz zaproszeni samorządowcy i inni goście.

Uroczystość rozpoczęła się przed Gminnym Centrum Kultury. W towarzystwie Orkiestry Dętej, poczty sztandarowej ze Szkół i Jednostek OSP oraz harcerek nastąpił uroczysty przemarsz do Kościoła parafialnego w Jeżowem. Po mszy świętej, część oficjalna przeniosła się do Remizy OSP Jeżowe, gdzie kontynuowano uczczenie pamięci żołnierzy wyklętych poprzez prezentację programu muzyczno-słownego, który wyreżyserowała Pani Maria Kopacz.

Po występie rozpoczął się długo wyczekiwany przez uczestników Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Na starcie zgromadziło się 178 osób, gotowych do pokonania trasy o długości 1963 metrów, symbolizującej rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”.

W biegu uczestniczyli mieszkańcy wielu Gmin z terenu Powiatu Niżańskiego. Na każdego uczestnika biegu czekały pamiątkowe medale.

Na zakończenie uroczystości, Wójt Gminy Jeżowe wyraził wdzięczność za profesjonalną organizację obchodów. Szczególne podziękowania skierował do dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem, Zbigniewa Bednarza, oraz wszystkich, którzy wnieśli swój wkład w przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia.

Źródło: Informacje i zdjęcia - Gminne Centrum Kultury w Jeżowem