Zespół Szkół im. gen. Władysława Sikorskiego w Rudniku nad Sanem, pod koniec lutego br., zorganizował II Dzień Młodego Naukowca. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Czysta woda zdrowia doda”. W związku z organizacją szkolnej edycji Dnia Naukowca uczniowie klas ósmych szkół podstawowych z gminy Rudnik nad Sanem, Krzeszów, Ulanów, Nisko, Harasiuki i Jeżowe zostali zaproszeni do udziału w różnych konkursach. Wśród nich znalazły się: Konkurs fotograficzny „Woda w kadrze” - uczestnicy mieli okazję wyrazić swoje spojrzenie na temat wody poprzez fotografie oraz konkurs doświadczenia „Woda to życie” - praktyczne zadanie pozwoliło uczniom eksperymentować i dowiedzieć się więcej o właściwościach wody. Trzeci konkurs dotyczył zakresu wiedzy na temat cennego zasobu, jakim jest woda. II Dzień Młodego Naukowca zorganizowały Edyta Małek-Karaś, Natalia Paszek przy pomocy pani Anety Kiełb.

Uczniowie, którzy nie brali udziału w konkursie wiedzy, mogli wziąć udział w drużynowej grze edukacyjnej „Wodne wyzwania”. Gra ta, przygotowana przez Polską Akcję Humanitarną, ukazywała problem braku dostępu do wody w różnych miejscach na świecie i uświadamiała o jego wpływie na inne aspekty życia. W trakcie gry uczniowie przekonali się, że trudności w dostępie do wody bezpośrednio wpływają na możliwości edukacji i rozwój człowieka, a także na rozwój ekonomiczny i dobrobyt społeczeństw oraz państw. Uczestnicy dowiedzieli się również, jakie działania można podjąć, aby temu przeciwdziałać.

Rudnicki Zespół Szkół w ramach II Dnia Naukowca zaprosił również specjalnego gościa – doktoranta Piotra Bednarka z Zakładu Hydrologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pan Bednarek przeprowadził wykład pt. „Jak działają rzeki w XXI wieku”, dzieląc się swoją wiedzą na temat funkcjonowania rzek w obecnych czasach

Uczniowie nie tylko doskonale się bawili, ale przede wszystkim pogłębili swoją wiedzę i zrozumienie globalnych problemów związanych z wodą dzięki tej formie przekazywania informacji.

Ogłoszenia wyników konkursów i wręczenia nagród dokonał Wicestarosta Niżański Adam Mach oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Rudniku nad Sanem Edward Wołoszyn. Wyniki poszczególnych konkursów przestawiały się następująco:

Konkurs fotograficzny „Woda w kadrze”:

I miejsce – Natalia Tofilska „Las oczami wody"

II miejsce – Miłosz Pawlus „Bąbelkowa truskawka"

III miejsce – Oliwia Reichert „Ciche myśli"

Konkurs na doświadczenie „Woda to życie”:

I miejsce – Ignacy Michalski „Działanie sił kapilarnych”

II miejsce – Oskar Kusz „Wpływ wody na rozmnażanie drożdży”

III miejsce – Adam Kowal „Wpływ temperatury na gęstość wody”

Konkursu wiedzy „Ile wiesz o wodzie”:

I miejsce – Jakub Ziętko

II miejsce – Filip Zygmunt

III miejsce – Ignacy Michalski

Fundatorem nagród dla zwycięzców byli prywatni sponsorzy oraz Powiat Niżański.

Wszystkim zwycięzcom konkursów i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

Źródło: Zespół Szkół im. gen. Władysława Sikorskiego w Rudniku nad Sanem