W pierwszej połowie marca 2024 r. odbyło się zebranie sprawozdawcze niżańskiego Koła Numizmatycznego połączone z jubileuszem 35-lecia jego działalności, co jest znaczącym osiągnięciem, podkreślającym wkład osób go tworzących w ochronę dziedzictwa numizmatycznego. Poza członkami i sympatykami Koła w zebraniu udział wzięli m.in.: Tadeusz Wojcieszyn – Prezes Niżańskiego Koła Numizmatycznego, Mariusz Kowalik – Wiceprezes Koła, Sylwester Daśko – Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego, Zbigniew Kotuła – Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nisko oraz Stanisław Gawryś – Prezes Towarzystwa Ziemi Niżańskiej.

W części pierwszej zebrania poświęconej sprawom sprawozdawczym członkowie Koła przyjęli sprawozdanie Zarządu za rok 2023, oraz na wniosek Komisji Rewizyjnej, która wysoko oceniła działalność władz Koła, udzielając absolutorium ustępującemu Prezesowi i Zarządowi Koła. Na nadchodzącą kadencję wybrano nowe władze w składzie: Szczepan Warchoł – Prezes Koła, Kazimierz Sroka – Członek Zarządu/Skarbnik, Tadeusz Gęśla – przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Stanisław Kołodziejczyk i Paweł Śnieżek – członkowie Komisji Rewizyjnej. Uchwalono również plan działania na rok 2024.

W części jubileuszowej Pan Mariusz Kowalik omówił historię i dorobek Koła. W prezentacji multimedialnej „35 lat Koła Numizmatycznego w Nisku” zaprezentował fotografie z codziennej działalności, dyplomy i wyróżnienia, które otrzymało Koło oraz walory numizmatyczne upowszechniane w społeczeństwie przypominające historię i wybitne postacie Ziemi Niżańskiej.

Goście obecni na uroczystości z okazji jubileuszu 35-lecia Koła przekazali listy gratulacyjne i okolicznościowe pamiątki. W imieniu Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, przekazał okolicznościowy grawerton wraz z życzeniami i podziękowaniami za to, że przez ponad trzy dekady, Członkowie Koła z pasją zgłębiają tajemnice monet, banknotów i innych form pieniądza, dzieląc się swoją wiedzą i obdarzając innych swoim entuzjazmem: „Kieruję słowa najwyższego uznania i szacunku za Wasz profesjonalizm, skuteczność oraz wkład w rozwój numizmatyki. Życzę, aby kolejne lata były równie owocne w odkrycia, pełne fascynujących znalezisk i inspirujących spotkań. Niech Wasza pasja nieustannie rośnie, a kolekcje numizmatów zaskakują swoim bogactwem i różnorodnością”.

Goście biorący udział w uroczystości zwracali uwagę na duże zaangażowanie Koła w działalność historyczną i kulturalną Niska i Powiatu Niżańskiego. Gratulowali zaprezentowanych osiągnięć. Zachęcali do dalszej współpracy z samorządem lokalnym.

Koło Numizmatyczne w Nisku nie tylko gromadzi numizmaty, ale przede wszystkim tworzy przestrzeń dla entuzjastów tej dziedziny, zapewniając podstawy do wymiany wiedzy i doświadczeń. 35-lecie Koła Numizmatycznego to nie tylko świętowanie, ale również spojrzenie w przyszłość i nadzieja na dalszy rozwój i odkrywanie świata numizmatyki.

W imieniu Władz Samorządowych i Zarządu Powiatu składamy podziękowania za dzielenie się pasją i historią numizmatyki na terenie Powiatu Niżańskiego oraz gratulujemy dotychczasowych odkryć i imponującej kolekcji eksponatów.

Zdjęcia: Paweł Śnieżek