zdjecie

Pan Błażej Bieńko, pochodzący z miejscowości Mostki w gminie Jarocin, reprezentował Powiat Niżański podczas parabiathlonu w Prince George w Kanadzie.

Wyjazd na to wydarzenie był możliwy dzięki staraniom Przemyskiego Klubu Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących „Podkarpacie”, który już od 30 lat poszukuje na Podkarpaciu utalentowanych zawodników niewidomych lub słabowidzących, przygotowując ich poprzez szkolenia i treningi do startów w zawodach krajowych i międzynarodowych.

W Reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Parabiathlonie w Kanadzie udział wzięło 3 zawodników słabowidzących z Województwa Podkarpackiego oraz 3 przewodników tych zawodników.

Asystentem Pana Błażeja Bieńko był przewodnik Maciej Sas. W dystansie 12,5 km w biegu indywidualnym Pan Błażej uplasował się na 8 pozycji, natomiast w sprincie na dystansie 7,5 km zajął 11 lokatę.

Mistrzostwa w Kanadzie odbyły się w dniach 3-17 marca br. Dla zawodników udział w tym wydarzeniu był ważny również ze względu na punkty, które zbierane są przez nich do Mistrzostw Świata w narciarstwie biegowym oraz na Paraolimpiadę, która odbędzie się w Mediolanie, w 2026 roku.

- Udział Pana Błażeja w Parabiathlonie pokazuje, że nie ma żadnych przeszkód do pokonania, jeśli mamy odwagę dążyć do celu i spełniać swoje marzenia. Jesteśmy dumni, że mogliśmy mieć swój udział w wyjeździe Pana Błażeja do Kanady, przeznaczając na ten cel z budżetu Powiatu Niżańskiego dofinansowanie w kwocie 2500 zł. Gratulujemy naszemu krajanowi osiągnięć i życzymy kolejnych owocnych startów w sportowych wydarzeniach - mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.

 

Tabele wyników:

PARA BIATHLON WORLD CHAMPIONSHIPS 7.5km Sprint

PARA BIATHLON WORLD CHAMPIONSHIPS Sprint Pursuit

PARA BIATHLON WORLD CHAMPIONSHIPS Team Sprint

PARA BIATHLON WORLD CHAMPIONSHIPS 12.5km Individual

 

Zdjęcia i informacje: Prezes Przemyskiego Klubu Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących „Podkarpacie"