8 kwietnia br., w sali konferencyjnej Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli, odbyła się debata oksfordzka na temat: „Rozwój technologii jest szkodliwy dla społeczeństwa”.
Debata oksfrodzka jest rodzajem dyskusji, w której dwie drużyny toczą uporządkowany spór wokół prawdziwości postawionej w debacie tezy, wobec której zajmują ustalone wcześniej, w drodze losowania, stanowisko i argumentują je za lub przeciw postawionej tezie z szacunkiem do oponenta.
Debata prowadzona była pod przewodnictwem marszałka (pełni on w debacie funkcję gospodarza), którym był dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli mgr Mariusz Potasz oraz przy obecności pięcioosobowego jury. Marszałek z pomocą sekretarza skutecznie kierował jej przebiegiem, zapewniając przestrzeganie regulaminu oraz równą szansę na wyrażenie poglądów wszystkim uczestnikom.
Uczestnicy zostali podzieleni na dwie drużyny, reprezentujące stanowiska „Propozycji” i ”Opozycji” w sprawie tematu debaty. Po stronie propozycji stanęli uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Władysława Sikorskiego ze Stalowej Woli. W roli opozycji wystąpili uczniowie niżańskich szkół ponadpodstawowych: Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego. Mówcami byli Adam Pelic, Karol Kołodziej, Weronika Kowal, Julia Puk a rezerwowymi Anna Wójtowicz, Wiktor Dul, Krzysztof Weber i Dominik Kosz. Po drugiej stronie stanęli uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Władysława Sikorskiego w Stalowej Woli.
Nauczycielami przygotowującymi uczestników do debaty byli mgr Marcin Folta z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego oraz mgr Ewelina Miklas z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku.
Adam Pelic (Mówca 1) przedstawił argumenty za korzyściami płynącymi z rozwoju technologii, wskazując na poprawę jakości życia, wzrost efektywności produkcji oraz ułatwienie codziennych działań.
Weronika Kowal (Mówca 2) skoncentrowała się na pozytywnych aspektach rozwoju technologii, takich jak innowacje w medycynie czy ochrona środowiska, podkreślając ich znaczenie dla dalszego postępu społeczeństwa.
Julia Puk (Mówca 3) przedstawiła aspekty pozytywne rozwoju technologii, dodając argumenty dotyczące poprawy komunikacji i dostępu do informacji, które przyczyniają się do rozwoju społecznego.
Karol Kołodziej (Mówca 4) podsumował wszystkie wypowiedzi, wskazując na szeroki zakres korzyści płynących z rozwoju technologii, jednocześnie zwracając uwagę na konieczność uwzględnienia potencjalnych negatywnych konsekwencji oraz potrzebę zrównoważonego podejścia do postępu technologicznego.
Po zakończeniu dyskusji, jury dokonało oceny prezentacji oraz argumentacji obu drużyn przyznając jednogłośnie stosunkiem głosów 5:0 zwycięstwo niżańskiej drużyny oraz doceniło ją za prezencję, spójność wypowiedzi wszystkich mówców, opanowanie nerwów i emocji, które nie zakłócały odbioru prezentowanych treści. Po zakończeniu debaty marszałek pogratulował uczestnikom zaangażowania i wraz z przedstawicielem jury wręczył wszystkim dyplomy gratulacyjne.
- Gratuluję zarówno wszystkim uczniom, jak i opiekunom merytorycznym za udział w tego typu debatach. Wasze zaangażowanie i determinacja doskonale ukazują potencjał i wasze umiejętności. Doceniam wkład pracy i ćwiczenie umiejętności debaty, która jest nierozłączną częścią życia społecznego – podsumował Starosta Niżański Robert Bednarz.
Niżańska młodzież dzięki zwycięstwu ma szanse zmierzyć się na argumenty w półfinale debat, już 14 maja 2024, tym razem z uczniami Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli.
Źródło: RCEZ w Nisku